Aktualnościgrupa ludzi

18.04.2023r. klasy  VIII a i VIII b oraz cztery osoby z klasy VII wybrały się wraz z opiekunami: panią Jolantą Koj – wychowawczynią kl.VIII b oraz psychologiem szkolnym – panią Beatą Gędźbą-Kaczmarek,do Opolskiego Teatru  Lalki i Aktora na spektakl pod tytułem “Dziennik Anne Frank” słowackiego reżysera Mariána Pecko.

Sztuka powstała na podstawie holenderskiej książki będącej świadectwem Holocaustu. Słowa w oryginale pochodzą z dziennika prowadzonego przez nastolatkę z Amsterdamu, ukrywającą się w czasie wojny wraz z rodziną i innymi Żydami w dawnej oficynie przed prześladowaniami Niemców.

Po spektaklu panie przeprowadziły rozmowy z uczniami na temat ich odczuć i refleksji związanych z przedstawieniem. Spektakl był  bardzo wzruszający, poruszał ogromnie ważne kwestie, takie jak np. życie Żydów w trakcie wojny czy ich ukrywanie się przed gestapo i żołnierzami niemieckimi. Odtwórczynią głównej roli była pani Anna Wieczorek. Dzięki jej bardzo przekonującej grze aktorskiej mieliśmy okazję wczuć się w sytuację tytułowej, nastoletniej Anne Frank, poczuć współczucie, bezsilność, lęk, zagubienie i inne emocje przedstawiane przez pozostałych aktorów.

Bardzo zachęcam wszystkich do zobaczenia tej pouczającej i poruszającej sztuki.

                                                           Tekst: Wiktoria Nowak, klasa VIII b