20.04.2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Łubnianach odbył się wyjątkowy apel z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, obchodzonego na całym świecie 22 kwietnia każdego roku. Podczas apelu świętowanie połączono z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Geografa, który przypada na 23 kwietnia. Nasza szkoła celebrowała te święta z wyprzedzeniem, ponieważ zarówno Dzień Ziemi, jak i Dzień Geografa w tym roku przypadły na czas weekendu.

Apel był przygotowany przez nauczycielkę biologii – panią Zdzisławę Łapczyńską, nauczycielkę przyrody – panią Bożenę Morawską – Jednoróg, nauczycielkę geografii – panią Agatę Łękawską oraz psychologa szkolnego – panią Beatę Gędźbę – Kaczmarek, która poprowadziła apel i w ramach prowadzonej w szkole przez siebie innowacji „Uczeń z pasją” przygotowywała uczniów zarówno do udziału w nim, jak i do występów artystycznych odbywających się w jego trakcie.

Podczas apelu uczniowie prezentowali swoje talenty, uzdolnienia, zainteresowania i pasje, swoją wiedzę geograficzną, przyrodniczą i ekologiczną, a także umiejętności językowe, recytatorskie, wokalne i taneczne.

Jako pierwsi wystąpili uczniowie z klasy I, przygotowywani przez swoją wychowawczynię – panią Justynę Janicką. Dzielne, zdolne i wprawione już w występy podczas szkolnych uroczystości „Pierwszaki” tym razem zgodnie z tematyką apelu pięknie zaśpiewały piosenkę „Ziemia to wyspa zielona”.

Tuż po nich uczennica z klasy VIII b – Wiktoria Nowak przedstawiła ideę obchodów Dnia Ziemi, a Michał Sędłak, również z klasy VIII b złożył wszystkim w języku angielskim historyczne i powtarzane do dziś na całym świecie życzenia z okazji Dnia Ziemi, które w 1971 roku po raz pierwszy wypowiedział U Thant – Sekretarz Organizacji Narodów Zjednoczonych. Życzenia te w języku polskim odczytała Wiktoria Nowak. Następnie trio z klasy VII: Fabian Molek, Łukasz Witek i Maksymilian Stręciok przedstawili wszystkim genezę i historię związaną z obchodami święta Dnia Ziemi.

Podczas apelu świętowaliśmy również Dzień Geografa i z tego powodu uczeń z klasy IV – Jakub Grala, którego pasją jest geografia i który posiada imponującą wiedzę na ten temat, opowiedział wszystkim różne ciekawostki geograficzne i historyczne związane z wybranymi krajami. Ponadto Jakub prezentował swoją zaskakującą wiedzę geograficzną zgadując na podstawie prezentowanych mu flag lub konturów państw nazwy mało znanych wszystkim krajów, bo zazwyczaj pochodzących z innych niż Europa kontynentów. Uczniowie zgłaszający się spośród widowni prezentowali Jakubowi flagi przygotowane wcześniej przez panią Agatę Łękawską oraz kontury krajów przygotowane przez panią Bożenę Morawską – Jednoróg. , które rozdawane były uczniom w czasie apelu, tak, by Jakub nie mógł wcześniej ich zobaczyć.

Poza edukacją przyrodniczą, ekologiczną i geograficzną podczas apelu mieliśmy okazję edukować się pod względem językowym. W rolę nauczycieli wcielili się uczniowie klasy IV. Poznaliśmy między innymi angielskie i ukraińskie nazwy państw. Słówek opisujących kraje w języku angielskim uczył nas Antoni Rodowicz, a tych samych słówek w języku ukraińskim nauczała Yana Kuzyk. Dodatkowo dziesięciu angielskich słówek związanych z ekologią uczył wszystkich Alex Matyszok. Uczniowie zgromadzeniu na sali gimnastycznej, którzy gremialnie powtarzali obcojęzyczne słówka świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. Mieliśmy także okazję nie tylko wysłuchać, ale też częściowo nauczyć się śpiewania piosenki wykonywanej w oryginale przez Alvaro Soler  pod tytułem „El mismo sol”, którą w języku hiszpańskim odśpiewał szkolny zespół wokalny w składzie: Dominika Kaczor, Yana Kuzyk, Paulina Panicz, Michalina Rybka, Marlena Grzesik, Antonina Górka i Vanessa Krafczyk, dodatkowo wzmocniony tym razem o głosy kolegów z klasy: Wojciecha Flaka i Alexa Matyszoka.

Mogliśmy w trakcie apelu podziwiać również występy wokalne w języku polskim. Piosenki w oryginale śpiewane przez Sanah, prezentowane były przez nowoodkryte w szkole talenty, debiutantki szkolnej sceny, a mianowicie dwie urocze dziewczęta z klasy III: Nel Fierek i Polę Kałużę (piosenka „Nic dwa razy” z tekstem Wisławy Szymborskiej) oraz wdzięczną i zdolną uczennicę klasy V: Lenę Fierek (piosenka pod tytułem „Warcaby”). Występ Leny Fierek dodatkowo wzbogaciła inscenizacja wybitnych aktorów z klasy IV: Nadii Mojsiejewicz i Mateusza Poliwody, którzy do utworu śpiewanego przez Lenę grali na scenie w tytułowe warcaby.

Ponadto apel zawierał także występy recytatorskie w obcych językach. Wiersz o naturze i pięknie przyrody w języku angielskim zadeklamowała uczennica klasy VIII a – Justyna Kistela, a wiersz o Ziemi w języku francuskim – Jakub Romanowski z klasy V.

Nie zabrakło także informacji na temat ochrony środowiska, które przedstawili nam w języku polskim Aleksander Gędźba i Michał Piwowar z klasy VIII b. Dzięki tłumaczeniu Pani Sylwii Buchty, nauczycielki języka niemieckiego, w tym właśnie języku informacje na temat ochrony środowiska odczytali Laura Witek z klasy VIII a oraz Maxymilian Gmyrek z klasy VIII b.

Uczniowie klasy VII: Maksymilian Romanowski i Aleksander Kałuża podsumowali apel informacjami i ciekawostkami na temat Dnia Ziemi, a tuż po tym mieliśmy okazję podziwiać występ gimnastyczno – taneczny z szarfami uczennic z tej samej klasy: Amelii Nowak i Ilony Twardawskiej. Dziewczęta zatańczyły do utworu Michaela Jacksona „Earth song” (Piosenka Ziemi) i tym pięknym, artystycznym akcentem z przekazanym w piosence przesłaniem zakończyły występy uczniów. Sam apel zakończył się podsumowaniem i podziękowaniami, które pani Dyrektor – Wiesława Palt oraz prowadząca apel – Beata Gędźba – Kaczmarek złożyły uczniom i nauczycielom  zaangażowanym w przygotowania do apelu.

Za pomoc techniczną, informatyczną i fotograficzną odpowiedzialni byli uczniowie klasy VIII a: Marek Twardawski, Igor Włodarczyk i Michał Czech, którzy w swoich rolach jak zwykle spisali się świetnie, za co również im należą się podziękowania. Nie zapominając o dekoracjach, należy również podziękować nauczycielce plastyki i muzyki – pani Małgorzacie Sygulce – Dunat oraz jej pomocnikowi z klasy VIII a – Kacprowi Fili, którzy przygotowali piękną pracę w 3D obrazującą bohaterkę dzisiejszego apelu czyli naszą planetę Ziemię. Podziękowania kierujemy także do wszystkich uczniów z klasy VI oraz do Patryka Nogoska i Wiktorii Lempik z klasy V, którzy przygotowali wspaniałe plakaty i rysunki dotyczące tematyki związanej z obchodami Dnia Ziemi. Dekoracje misternie montowane były przez panie: Zdzisławę Łapczyńską, Bożenę Morawską – Jednoróg, Agatę Łękawską, Magdalenę Swobodzian oraz ich pomocnika z klasy VII: Łukasza Czecha.

Dziękujemy raz jeszcze wszystkim, tak licznym osobom zaangażowanym w działania związane z przygotowaniami i przeprowadzeniem apelu z okazji Dnia Ziemi i Dnia Geografa. Niemalże cała szkoła spisała się na medal i zjednoczyła w działaniach na rzecz tak ważnego celu jakim było wspólne celebrowanie święta naszej planety. Przypominamy jednocześnie, że dodatkowo w ramach obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole uczniowie klas od II do VIII mogli wziąć udział w konkursie EduNect przygotowanym specjalnie dla szkół z okazji Dnia Ziemi. Konkurs zakończył się 26.04.2023r., a jego wyniki zostaną ogłoszone niebawem. Ponadto zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do akcji zbiórki elektrośmieci prowadzonej w naszej szkole od lat przez panią Bożenę Morawską – Jednoróg w ramach projektu „Moje miasto bez elektrośmieci”. Za punkty otrzymane w Funduszu Oświatowym MMBE szkoła pozyskuje dodatkowe pomoce naukowe. Elektrośmieci będą zbierane w szkole 15.05.2023r.

Powtarzając słowa sekretarza ONZ z 1971 roku, życzymy wszystkim, oby nie tylko te minione, ale także wszystkie przyszłe Dni Ziemi „były spokojne i pogodne dla naszego pięknego statku kosmicznego, jakim jest nasza planeta w miarę jak kręci się oraz krąży w mroźnej przestrzeni ze swoim ciepłym i wrażliwym ładunkiem ożywionej natury”😊

BGK