W związku z obserwowanym wzrostem liczby dzieci z obniżoną sprawnością funkcjonowania społecznego wynikającą z zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz dzieci zmagających się z nadwrażliwością słuchową, w naszej szkole powstał kącik wyciszenia, w którym wyżej wymienieni uczniowie będą mogli spędzać przerwy w ciszy i odpoczywać w sytuacji przebodźcowania, bądź w innej trudnej sytuacji powodującej lęk, utratę poczucia bezpieczeństwa czy dyskomfort.

Kącik wyciszenia stanowi bezpieczną strefę z materacem, miękkimi poduszkami i workami sako, w której panuje cisza, a dziecko czuje się bezpiecznie i komfortowo. Wyciszenie sali udało się osiągnąć poprzez zamontowanie drzwi akustycznych i położenie miękkiej wykładziny. Ściany zostały pomalowane  jasnym, stonowanym kolorem, a przed zbyt dużym nasłonecznieniem, pomieszczenie będą chroniły zasłony w neutralnym odcieniu.

Eliminacja dystraktorów w kąciku wyciszenia ma na celu uniknięcie przestymulowania zmysłu wzroku i słuchu oraz ograniczenie negatywnych reakcji dzieci w związku z ich przebywaniem w otoczeniu sprzyjającym zachowaniom trudnym w wyniku przebodźcowania.

W kąciku wyciszenia dziecko znajdzie różne pomoce, zabawki sensoryczne i edukacyjne, które pomogą mu odstresować się, wyregulować napięcie, odpocząć i zredukować lęk, a dodatkowo umożliwią rozwijanie zmysłów i niwelowanie zaburzeń integracji sensorycznej. W bezpiecznym i wygodnym otoczeniu podstawowe zmysły mogą być pobudzane także muzyką.

Kącik wyciszenia będzie również służył do prowadzenia zajęć specjalistycznych z uczniami
o specjalnych potrzebach edukacyjnych.