Aktualnościgrupa ludzi

3. września w całym kraju miało miejsce Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Z tej też okazji i my przygotowaliśmy teksty twórcy romantyzmu.

Za początek epoki uważa się rok 1822, czyli moment ukazania się cyklu „Ballad i romansów” w tomie „Poezyj” Adama Mickiewicza, a samego wieszcza uznaje się za prekursora epoki.

Najbardziej znaną z ballad jest „Romantyczność”, w której bohaterka Karusia tak tęskni za swoim ukochanym, że nawet  śmierć nie jest w stanie ich rozłączyć. Mówi się, że jest to ballada – manifest, ponieważ polemizuje z poprzednią epoką – oświeceniem. W epoce romantyzmu, można powiedzieć, że ludzie pojmowali świat „sercem”, w epoce poprzedniej – „rozumem” i stąd ta opozycja. Tekst ballady przeczytała Alicja Dorosz.

Inną balladą, którą zaprezentowaliśmy była „Świtezianka”, tu przenieśliśmy się w mroczny i tajemniczy świat strzelca, zdradzającego swoją ukochaną z nieznajomą dziewicą. Treść przybliżył nam uczeń Łukasz Witek.

A z trzeciego tekstu pt. „Pani Twardowska” dowiedzieliśmy się, jak to sam bohater przechytrzył Mefistofelesa. Tekst przeczytał Maksymilian Stręciok.

Epoka romantyzmu to świat zjaw, dziwów, zjawisk nadprzyrodzonych, mocnych uniesień duszy i serca. Świat, w którym nie tylko przyszło Polakom walczyć o wolność, ale także marzyć, kochać i śnić. Pamiętajmy także o tym, że romantyzm powstał wówczas, gdy Polska nie była wolna, była rozdarta.

Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm – Rokiem Polskiego Romantyzmu. W tym roku przypadają dwusetne urodziny tej epoki, dlatego też był to dobry moment, aby wprowadzić społeczność szkolną w klimat XIX wieku.

Informacje o akcji przedstawiła Lena Idczak, a całość występu wzbogaciła uczennica klasy szóstej – Lena Kansy-Budzicz, która zagrała na skrzypcach „Taniec hiszpański”.

Serdeczne podziękowania dla chętnych. To był niezapomniany dzień, tym bardziej, że grupa reprezentantów przebrała się w dziewiętnastowieczne stroje. Zapraszam do galerii.

Magdalena Swobodzina