AktualnościWiesława Palt

13 października w PSP w Łubnianach odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
W tym dniu w naszej szkole gościł Zastępca Wójta Gminy Łubniany –  pan Mariusz Piestrak oraz rodzice uczniów klasy pierwszej. Program uroczystości rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru szkoły, odśpiewania hymnu i przemówienia Pani Dyrektor – Wiesławy Palt. Pani Dyrektor złożyła życzenia i wręczyła listy gratulacyjne oraz nagrody Dyrektora Szkoły nauczycielom i pracownikom szkoły. Najważniejszym wydarzeniem było jednak uroczyste Pasowanie na Ucznia uczniów klasy pierwszej.
W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem flagowym pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Dyrektor Szkoły p. Wiesława Palt dokonała symbolicznego pasowania na ucznia dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion pierwszoklasistów i wypowiadając zdanie: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Łubnianach”.

Zanim jednak maluchy zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej musiały przedstawić to, czego już się w szkole nauczyły.  Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci, pięknie śpiewali piosenkę przy akompaniamencie gitarowym swojej wychowawczyni – pani Justyny Janickiej, z przejęciem recytowali wiersze, a nawet zatańczyli skomplikowany i efektowny układ taneczny, którego nauczyła ich pani Justyna. Występ dzieci spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Mimo stresu związanego z publicznym występem, dzieci świetnie poradziły sobie z mikrofonem. Mali artyści byli nagradzani gromkimi brawami przez zebraną w tym dniu społeczność szkolną.

Nie zabrakło również niespodzianki przygotowanej przez uczniów klasy drugiej i trzeciej oraz ich wychowawczynie – panią Katarzynę Matyjaszczyk i panią Gabrielę Sygulkę w postaci upominków dla naszych „pierwszaków”.  Uczniowie klasy trzeciej pod przewodnictwem swojej wychowawczyni – pani Gabrieli Sygulki przygotowali z kolei dla zaproszonych gości, uczniów i nauczycieli występy wokalne i całą grupą odśpiewali pięknie wesołe piosenki. Ponadto Samorząd Uczniowski pod opieką pani Kariny Smyrek przygotował przedstawienie i scenkę, która w zabawny sposób nawiązywała do realiów codzienności szkolnej. Przedstawiciele samorządu wyrecytowali i złożyli również życzenia dla Grona Pedagogicznego. Opiekun Samorządu Uczniowskiego – pani Karina Smyrek rozdała również dyplomy dla Gentelmenów Szkoły. Tytuły te otrzymali w wyniku głosowania wszystkich uczniów: Filip Nowak z klasy III oraz Michał Czech z klasy VIII a. Gratulujemy 😊

Podczas apelu mogliśmy podziwiać również występy naszej wyjątkowej szkolnej grupy „Talenciaki” prowadzonej przez panią psycholog – Beatę Gędźbę – Kaczmarek. Uczniowie wraz z panią psycholog przygotowali program artystyczny dla zgromadzonych gości, uczniów klasy pierwszej, ich rodziców oraz  dla całego Grona Pedagogicznego w podziękowaniu i wyrażeniu uznania za ich codzienny trud nauczania, opieki i wychowania uczniów. Program artystyczny składał się z występów recytatorskich, wokalnych, tanecznych, akrobatycznych i instrumentalnych. Wiersze i życzenia składane były nie tylko w języku polskim, ale również w języku ukraińskim, francuskim, niemieckim i angielskim. Wiersze po polsku deklamowane były przez Wiktorię Nowak, Marlenę Grzesik, Patryka Moja oraz Nicole Staś. W języku ukraińskim wyrazy wdzięczności i życzenia dla nauczycieli złożyli nasi uczniowie z Ukrainy: Damir, Demian, Kseniia, Tereza, Kyrylo, Valerii, Artem i Mykhaylo przygotowani do występu przez panią Katerinę Protsenko. Życzenia w języku francuskim złożył Jakub Romanowski – przygotowany do występu przez panią Magdalenę Swobodzian, życzenia w języku niemieckim złożyła Claudia Gaertner – przygotowana do występu przez panią Sylwię Buchtę, a życzenia i podziękowania dla nauczycieli w języku angielskim przedstawiła Justyna Kistela. Mogliśmy podziwiać również występ szkolnych cheerleaderek: Amelii Nowak, Laury Matyschok, Lidii Janickiej i Hanny Stręciok (Zespół „4 Team”), występy  taneczne i akrobatyczne duetów: Yany Kuzyk i Pauliny Panicz oraz Marleny Grzesik i Vanessy Krafczyk. Nie zabrakło też występów wokalnych  solistów: Patryka Moja i Mateusza Poliwody, duetu: Dominiki Kaczor i Antoniny Górki oraz zespołu w składzie: Mateusz Poliwoda, Patryk Moj, Dominika Kaczor, Antonina Górka, Yana Kuzyk i Paulina Panicz. Podczas występów mogliśmy także  usłyszeć utwór muzyczny z filmu Harry Potter grany na keyboardzie przez Claudię Gaertner, utwór „Taniec węgierski” grany na skrzypcach przez Lenę Kansy – Budzicz oraz utwór zespołu Imagine Dragons „Believer” grany na gitarze przez Patryka Moja. Rolę DJ ’a podczas programu artystycznego pełnił Łukasz Czech odtwarzając przygotowane przez pana Norberta Draiera podkłady muzyczne dla występujących uczniów.

Te wszystkie ważne, ale też i miłe chwile podczas apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej i uroczystego ślubowania uczniów klasy pierwszej zostały uwiecznione fotograficznie i filmowo przez pana Dariusza Palta oraz przez naszych szkolnych adeptów Laboratoriów Przyszłości – Igora Włodarczyka i Michała Czecha wprowadzonych w tajniki wiedzy cyfrowej przez pana Norberta Dreiera. Salę, w której odbywały się te wydarzenia udekorowała Pani Małgorzata Sygulka – Dunat.

Bardzo serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to, by ten wyjątkowy dzień w tak wspaniały sposób uświetnić 😊