07.06.2024r. odbyła się uroczysta gala organizowana przez Narodowy Bank Polski, podczas której ogłoszono wyniki IV edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Złote Szkoły NBP”. Gala odbywała się w siedzibie NBP w Warszawie i była transmitowana online w Internecie. ldeą programu jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów. W tej edycji tematem przewodnim był „Polski Złoty w obiegu od stu lat – NBP i jego funkcja emisyjna”. Nasza szkoła już po raz czwarty brała udział w projekcie i z dumą możemy pochwalić się, że już czwarty rok z rzędu udało nam się zdobyć tytuł „Złotej Szkoły NBP”.

Aby zasłużyć na ten zaszczytny tytuł, Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej z klasy VIII zaangażowała się w edukowanie młodszych uczniów w zakresie ekonomii i propagowanie wiedzy o finansach, polskim złotym i Narodowym Banku Polskim.  Uczniowie mieli za zadanie w ramach projektu zrealizować warsztaty, poprowadzić debatę i lekcje z ekonomią poświęcone tym zagadnieniom. W skład drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej wchodzili: Lena Idczak, Ilona Twardawska, Amelia Nowak, Alicja Dorosz, Maksymilian Romanowski, Maksymilian Stręciok, Dawid Sowa, Fabian Molek, Aleksander Kałuża, Łukasz Witek, a także pomagający im w dniu warsztatów Xavier Moczko oraz nieoceniony podczas prac związanych z dokumentowaniem i utrwalaniem przebiegu działań – nasz operator, filmowiec i montażysta – Filip Wieczorek.

Nad realizacją projektu czuwały trzy szkolne specjalistki: pani Beata Gędźba – Kaczmarek – psycholog szkolny i koordynatorka projektu oraz pani Jolanta Fila – pedagog specjalny i pani Dominika Wróbel – pedagog szkolny. W działania zaangażowali się również inni nauczyciele, którzy podczas swoich zajęć z uczniami prowadzili „Lekcje z ekonomią” łącząc tematykę swojego przedmiotu z zagadnieniami ekonomicznymi lub poświęconymi tematowi przewodniemu tegorocznej edycji. Pragniemy podziękować za pomoc w realizacji „Lekcji z ekonomią”: p. Magdalenie Swobodzian (język polski), p. Zdzisławie Łapczyńskiej (biologia), p. Iwonie Gołaszewskiej (matematyka), p. Krzysztofowi Chalińskiemu (historia, wiedza o społeczeństwie), p. Dariuszowi Paltowi (wychowanie fizyczne) i p. Norbertowi Dreierowi (informatyka).

W udział w programie od czterech edycji zaangażowały się już łącznie 684 szkoły z całego kraju. Spośród 285 szkół, które w tym roku wywalczyły zbierając punkty za realizację zadań tytuł „Złotej Szkoły NBP” Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Łubnianach znajduje się na czternastym miejscu listy laureatów, a zatem jest to fantastyczny wynik. Gratulujemy wszystkim zaangażowanym w realizację tego projektu uczniom i nauczycielom. To nasz wspólny sukces i wspaniała motywacja do tego, by nie ustawać w działaniach związanych z pogłębianiem i szerzeniem wiedzy ekonomicznej wśród naszej społeczności szkolnej 😊