25.05.2024r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Łubnianach odbył się festyn szkolny pod nazwą ”Rodzinny Dzień Sportu” w ramach corocznej „Lokalnej Akcji Sportowej”.

Wyjątkowo w tym roku oprócz naszych uczniów i absolwentów, ich rodziców, rodzin, grona pedagogicznego, pracowników szkoły i jej sympatyków udział w festynie wzięli także wspaniali goście, którzy na zaproszenie Rady Rodziców uświetnili wydarzenie i dzielili się ze wszystkimi zainteresowanymi swoją wiedzą i pasją do sportu. Swoje umiejętności w specjalnie wydzielonych na boisku strefach sprawnościowych (boksu, zumby, fitnessu i street liftingu) prezentowali:

 • Pani Agnieszka Malik – trener personalny, od 12 lat instruktor Zumby, Fitness i Nordic Walking, pasjonatka biegów górskich, podróżniczka;
 • Pani Justyna Matuszka – trenerka personalna, zdobywczyni medali w dziedzinie lekkiej atletyki, trenowała sporty siłowe, sylwetkowe i sztuki walki, aktualnie uprawia boks kobiecy;
 • Pan Daniel Lis – mistrz Polski wszechwag w street liftingu czyli treningu siłowym, uprawiał także takie dyscypliny sportu, jak trójbój siłowy, kalistenikę, piłkę nożną, cross fit, akrobatykę i MMA;
 • Pan Krzysztof Wolski – zawodowy bokser, zawodnik MMA, reprezentant OKB Odra Opole, zajmuje się sportami walki już od ponad 20 lat, brał udział w turniejach i walkach zawodowych;
 • Pan Paweł Wodniok – trener personalny, instruktor boksu, wcześniej trenował także karate, koszykówkę i piłkę nożną, aktualnie poza boksem zajmuje się także przygotowaniem motorycznym.

Podczas festynu uczestnicy po raz pierwszy mogli zdobywać punkty dla wybranej przez siebie klasy na dwa sposoby: wykonując (jak co roku) poszczególne zadania sportowe w różnego rodzaju konkurencjach na boiskach sportowych szkolnego Orlika lub uczestnicząc w specjalnie na tę okazję zorganizowanym marszobiegu. Dowolną techniką (marsz rekreacyjny, marszobieg lub bieg) śmiałkowie pokonywali wyznaczoną trasę o długości 4,5 kilometra wzdłuż ulic: Krzyżula, Dworcowa i Powstańców Śląskich. Za udział w marszu można było zdobyć 280 punktów dla wybranej klasy. Możliwość zdobywania punktów miały również tradycyjnie osoby, które pokonywały zadania w konkurencjach, takich, jak:

 • Bieg w miejscu w czasie 20 sekund z klaśnięciem pod kolanem;
 • Trójskok w dal z miejsca obunóż (odległość liczona własnymi stopami);
 • Rzuty piłką do kosza w czasie 20 sekund;
 • Kozłowanie piłki ręcznej slalomem;
 • Skoki w workach;
 • Pokonanie mini toru przeszkód;
 • Skoki na skakance w czasie 30 sekund;
 • Wykonywanie skłonów w przód w leżeniu tyłem z ugiętymi nogami i dotknięcie łokciami kolan (popularnie zwane „brzuszki”);
 • Rzuty piłką do celu.

W zawodach „Kasa dla klasy” biorąc udział w marszobiegu lub wykonując zadania na boiskach szkolnych wzięło łącznie udział 281 osób. Uczestnicy poprzez taką aktywność zbierali punkty dla poszczególnych klas, których uczniowie potem mieli okazję wygrać pieniądze w ramach dofinansowania na potrzeby klasy, np. do wycieczki lub wspólnego wyjazdu.

Punkty uczestników były zliczane przez Panią Dyrektor – Wiesławę Palt – koordynatorkę festynu oraz pomagającą jej panią sekretarz szkoły – p. Teresę Lempik. Przy stanowiskach sportowych w rolę sędziów wcielili się obecni na festynie nauczyciele oraz pracownicy naszej szkoły.

Pierwsze trzy klasy, które uzyskały po zsumowaniu punktacji każdego z jej uczniów, rodziców i sympatyków najwyższe wyniki otrzymały odpowiednio 300, 250 i 200 złotych. Pozostałe klasy nie pozostały z niczym, ponieważ otrzymywały wyróżnienia i 100 złotych na wydatki klasowe.

 • I miejsce: najwyższy wynik udało się zebrać przedstawicielom klasy I.
  W konkurencjach sportowych i podczas marszu punkty dla tej klasy zbierało 61 osób
  i udało im się łącznie uzyskać aż 557 punktów (11.200 – marsz oraz 4.357 – konkurencje sportowe).
 • II miejsce zajęła klasa III, która uzyskała 097 punktów (5.600 – marsz oraz 5.497 – konkurencje sportowe), o które walczyło 46 osób.
 • III miejsce: na pozycji trzeciej uplasowała się klasa II z wynikiem 529 punktów (7.000 – marsz oraz 3.529 – konkurencje sportowe), które dla klasy zdobywały 43 osoby.

Wyniki pozostałych klas przedstawiają się następująco:

 • IV miejsce: klasa V (39 osób) – 9.994 pkt.;
 • V miejsce: klasa VI (32 osoby) – 8.940 pkt.;
 • VI miejsce: klasa IV (22 osoby) – 5.643 pkt.;
 • VII miejsce: klasa VIII (24 osoby) – 5.089 pkt.;
 • VII miejsce: klasa VII (14 osób) – 3.750 pkt.

Wszystkie zmagania sportowe były omawiane i relacjonowane w tym roku przez prowadzącą to wspaniałe wydarzenie panią Beatę Gędźbę – Kaczmarek, szkolną psycholożkę i doradczynię zawodową oraz fotografowane przez szkolnego fotografa – pana Dariusza Palta, nauczyciela wychowania fizycznego, który jednocześnie pełnił funkcję koordynatora akcji sportowej. Uwiecznianiem wspaniałych, pełnych wrażeń chwil zajmowała się również pani fotograf – p. Milena Skóra z portalu informacyjnego „OPOWIECIE.INFO”, który objął nasz festyn patronatem medialnym. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem poświęconym temu wydarzeniu:

Aktywnie na boisku w Łubnianach. Rodzinny Dzień Sportu [GALERIA]

Aktywnie na boisku w Łubnianach. Rodzinny Dzień Sportu [GALERIA] (opowiecie.info)

Dodatkową atrakcją turnieju były występy artystyczne naszych zdolnych i utalentowanych uczennic, które były zorganizowane, przygotowane i poprowadzone w ramach działań innowacji „Uczeń z Pasją” przez naszą szkolną panią psycholog – Beatę Gędźbę – Kaczmarek.

Swoje talenty prezentowały podczas występów:

 • Maja Włodarczyk (kl. III) – występ akrobatyczno – taneczny
 • Hanna Gędźba i Laura Kołodziej (kl. IV) – występ akrobatyczno -taneczny w duecie.
 • Nel Fierek i Oliwia Lempik (kl. IV) – występ akrobatyczno – taneczny w duecie.
 • Yana Kuzyk, Paulina Panicz, Marlena Grzesik (kl. V) – występ akrobatyczno – taneczny.
 • Szkolny Zespół Cheerleaderski (kl. I – IV) – układy taneczno – akrobatyczne do utworu „Idziemy do zoo” oraz „Italo disco”. Podczas występów w skład zespołu wchodziły:

– uczennice z klasy I: Pola Rybka, Julia Poliwoda i Dobrosława Janicka,

– uczennice z klasy II: Barbara Mokijewska, Laura Gomora i Natalia Mojsiejewicz,

– uczennice z klasy III: Aleksandra Witek, Tereza Ostapchuk, Milena Piechota, Milena Okęcka,

– uczennice z klasy IV: Nel Fierek, Oliwia Lempik, Hanna Gędźba, Laura Kołodziej, Pola Kałuża, Emily Staś, Miriam Gmyrek.

Opiekunami sprzętu technicznego, informatycznego i nagłaśniającego oraz pełniącymi rolę DJ-ów byli: Filip Wieczorek z klasy VIII oraz Daniel Fronia z klasy VII.

Nie zabrakło również stoisk z posiłkami, przekąskami i deserami. Podczas festynu dzielni sportowcy i goście mogli zregenerować się i uzupełnić spalone kalorie dzięki pysznym kiełbaskom, pizzy, czy frytkom. Można było także zakupić popcorn, ciasta, lemoniadę lub lody.  Opiekę nad strefą gastronomiczną sprawowali rodzice naszych uczniów, którym bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie się w przygotowanie i w sprzedaż tych wszystkich pyszności.

Przy tej okazji pragniemy również bardzo serdecznie podziękować całej Radzie Rodziców, a zwłaszcza jej przedstawicielom: panu Marcinowi Piwowarowi i pani Benicie Grelich – Romanowskiej  za pomoc w organizacji tego wyjątkowego przedsięwzięcia, jakim był nasz „Rodzinny Dzień Sportu”.

Dziękujemy także za pomoc w realizacji założeń i idei festynu, które od lat wiążą się zarówno z integracją całej społeczności szkolnej i lokalnej, ale także z promowaniem aktywności i sprawności fizycznej, zdrowego stylu życia, świetnej zabawy oraz konstruktywnego sposobu spędzania czasu wolnego w gronie rodzinnym i na świeżym powietrzu.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy doskonałej formy, artystom gratulujemy talentu i odwagi, naszym zaproszonym, wyjątkowym gwiazdom sportu gratulujemy tak wspaniałych osiągnięć i sukcesów, a wszystkim gościom dziękujemy za przybycie i udział w naszym wyjątkowym „Rodzinnym Dniu Sportu” podczas Festynu Szkolnego. Mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy znów za rok i będziemy wspólnie celebrować to święto sportu i rodziny. 😊