W tym miesiącu przedstawiamy uczennicę klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Łubnianach – Lenę Fierek.

Bohaterka tego artykułu jest wrażliwą, empatyczną, miłą i sympatyczną nastolatką. Jest lubiana w swojej klasie między innymi za koleżeńską i pomocną postawę. Angażuje się też w różnego rodzaju przedsięwzięcia na rzecz szkoły, na przykład występując podczas szkolnych uroczystości, apeli czy wydarzeń. Mogliśmy podziwiać ją w roli wokalistki, ale także tancerki w szkolnym zespole cheerleaderskim.

Lena mieszka w Kolanowicach z rodzicami, z siostrą Nel, która jest uczennicą czwartej klasy naszej szkoły oraz z ukochanym psem, który wabi się Odi. Lubi kolor niebieski i zielony, jej ulubione przedmioty w szkole to wychowanie fizyczne i plastyka. Lena w przyszłości chciałaby zostać pedagogiem, a dokładniej mówiąc nauczycielką wychowania wczesnoszkolnego, by uczyć dzieci w klasach 1-3. Chciałaby także móc rozwijać i kontynuować swoją pasję i zostać psim trenerem. Lenka, oprócz pasji związanej z tresurą psów, ma jeszcze kilka innych zainteresowań, hobby i talentów. Potrafi pięknie śpiewać, tańczyć i szkicować. Jeździ na długie wycieczki rowerowe, a zimą lubi jeździć na łyżwach. Jej dwie największe pasje to jednak tresura zwierząt i rysunek.

Zapraszamy na wywiad z Leną przeprowadzony przez panią Olimpię Gralę.

 

Olimpia Grala: Lenko, zaczniemy od razu od twojej największej pasji, ponieważ bardzo mnie to zaciekawiło. Powiedz, co to dokładnie jest i skąd się wzięło.

Lena Fierek: Moją największą pasją jest tresura psów. Zainteresowałam się tym w wieku 12 – 13 lat. Inspiracją była Natalia Zielińska, która prowadzi kanał na You tube i zamieszcza też swoje filmiki na Tik Toku. Na swoim kanale SALTO_NAT czasem prowadzi rozmowy na czacie i ja również rozmawiam z nią i z jej narzeczonym, który jest behawiorystą. Oni potrafią pomóc w tresurze, ale też w wyborze dobrej karmy dla psów.

Olimpia: Powiedz proszę, z kim w takim razie ćwiczysz?

Lena: Mam pieska, który się nazywa Odi. Ma już 10 lat i na początku było bardzo trudno. Przez remont w domu był jakiś czas w kojcu, ale odkąd się nim zajęłam, dużo się już nauczył. Na początku reagował tylko na komendę „siad”.

Olimpia: Od czego zaczynałaś?

Lena: Najpierw była komenda „do mnie”, teraz umie już wykonać „obrót”, „ukłon” i tym podobne. Zawsze po zrobieniu ćwiczenia dostaje nagrodę.

Olimpia: A gdzie ćwiczycie?

Lena: Na podwórku i na boisku w Kolanowicach. Później planuję z nim pójść na polanę i do lasu, tam są nowe zapachy, jakieś szelesty, to będzie dobre do tresury. Odi „nie łapie” już tak, jak młody piesek, ale bardzo lubi treningi.

Olimpia: Jeździcie też gdzieś dalej?

Lena: Tak, na przykład na kemping na Śródlesie (nawet tam spaliśmy), albo do Opola nad jezioro. Dużo też spacerujemy, nasz rekord to 9 km. Jak zauważę, że jest zmęczony, to wracamy autobusem.

Olimpia: Czy Odi zawsze się Ciebie słucha?

Lena: Zdarza się jeszcze, że mi ucieka. Jak było szczepienie to właśnie uciekł, a ja niepotrzebnie spanikowałam. Spotkałam takiego pana, który miał dużą wiedzę na temat psów i mi powiedział, że mam postawić Odiego, wtedy będzie się mniej bał. On po prostu chciał poznać inne pieski. Dość długo rozmawialiśmy o psach i dużo mi dała ta rozmowa.

Olimpia: Powiedz teraz proszę coś o Twoim rysowaniu. Ktoś cię tego uczył?

Lena: Nie, mój dziadek pięknie rysował i chyba odziedziczyłam to po nim.

Olimpia: Co najbardziej lubisz rysować?

Lena: Zwierzęta, najczęściej rysuję psy.

Olimpia: Jakie masz marzenia związane z pasjami?

Lena: Chciałabym mieć dwa psy rasy Border Coli i je trenować. Na razie nie, bo Odi mógłby je źle przyjąć, ale może w przyszłości…

Olimpia: Dlaczego dwa?

Lena: Dlatego, żeby jeden nie czuł się samotny. Te psy trzeba też nauczyć odpoczynku. Jeszcze nie wiem jak, ale tego się nauczę.

Olimpia: Taka pasja jest pewnie droga, pewnie ktoś Ci w tym pomaga?

Lena: Kupuję rzeczy Odiemu ze swoich pieniędzy. Kiedyś dostałam też na Święta sprzęt do agiliti *, ale nie wiem, czy jego stawy by to wytrzymały, a suplementy są drogie, więc tego nie ćwiczymy.

Olimpia: Zdradzisz nam na koniec, czy masz już jakieś plany na wakacje?

Lena: Na pewno będziemy z rodziną jeździć na długie trasy na rowerach i lecimy też do Egiptu.

Olimpia: Wspaniałe plany. Życzę Ci w takim razie, aby wakacje były udane i bezpieczne. Powiedz nam jeszcze, jak nazywa się Twój kanał na Tik Toku, aby inni też mogli Cię zaobserwować.

Lena: @odi.kundelek

Olimpia: Dziękuję Ci bardzo za rozmowę i życzę dalszych sukcesów w rozwijaniu pasji.

Lena: Dziękuję.

 

*Agility – sport dla psów polegający na tym, że pies prowadzony przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami musi pokonać bezbłędnie i jak najszybciej specjalny tor przeszkód.