czyli

LEKCJA POKAZOWA NA TEMAT ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII W OPOLSKIM CENTRUM EDUKACJI DLA PÓŁFINALISTÓW KONKURSU E(X)PLORY Z PSP W ŁUBNIANACH

 

03.04.2024 r. troje uczniów z klasy VIII z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Łubnianach: Maksymilian Romanowski, Dawid Sowa i Hanna Piwowar wraz ze szkolną psycholog i doradczynią zawodową – panią Beatą Gędźbą – Kaczmarek mieli okazję wziąć udział w zorganizowanej przez Opolskie Centrum Edukacji pokazowej i praktycznej lekcji edukacyjnej, w ramach której nauczyciele – konsultanci z OCE: pan Mieczysław Biel i pan Wojciech Błaszczyk zademonstrowali im działanie Odnawialnych Źródeł Energii.

Uczniowie wraz z ich opiekunem naukowym – p. Beatą Gędźbą – Kaczmarek biorą udział w ogólnopolskim konkursie badawczym E(x)plory organizowanym przez Fundację Zaawansowanych Technologii i przygotowują się do etapu półfinałowego konkursu, który odbędzie się w dniach od 08.04.2024r. do 12.04.2024r. Podczas rozmów z jurorami
i ekspertami Maksymilian, Dawid i Hanna będą opowiadać o swoim projekcie „Zielona Energia $ię opłaca”, który opiera się na promowaniu wykorzystywania paneli fotowoltaicznych jako odnawialnego źródła energii.

Wiedza, którą uczniowie zdobyli podczas lekcji edukacyjnej na temat działania Odnawialnych Źródeł Energii (paneli fotowoltaicznych i energii wodorowej) z pewnością pomoże im w większym stopniu w przygotowaniach merytorycznych do udziału w półfinałowym etapie konkursu.

Podczas lekcji nasza trójka młodych naukowców nie tylko zgłębiała wiedzę na temat OZE (Odnawialnych Źródeł Energii), konstrukcji paneli fotowoltaicznych czy zasad działania systemów fotowoltaicznych, ale także miała okazję samodzielnie zamontować instalację fotowoltaiczną. Uczniowie poznali także zasady działania energii wodorowej.

Pragniemy wyrazić wdzięczność panu Ireneuszowi Podolakowi – Dyrektorowi Opolskiego Centrum Edukacyjnego za umożliwienie uczniom naszej szkoły wzięcia udziału w lekcji pokazowej w Opolu oraz nauczycielom – konsultantom Opolskiego Centrum Edukacji: panu Mieczysławowi Bielowi i Wojciechowi Błaszczykowi, którzy z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem przekazali Maksymilianowi, Dawidowi i Hani wiedzę na temat Odnawialnych Źródeł Energii oraz przygotowali i przeprowadzili z nimi lekcję praktyczną z wykorzystaniem modułów paneli fotowoltaicznych.

Nie pozostaje nam już teraz nic innego, jak tylko trzymać kciuki za naszych półfinalistów i życzyć im powodzenia w dalszych zmaganiach naukowych podczas konkursu E(x)plory. 😊