11.04.2024 r. uczniowie z klasy VIII: Hanna Piwowar, Maksymilian Romanowski i Dawid Sowa wraz ze swoim opiekunem naukowym – szkolną psycholożką i doradczynią zawodową – panią Beatą Gędźbą – Kaczmarek wzięli udział w półfinałowym etapie ogólnopolskiego konkursu badawczego E(x)plory.

Konkurs Explory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki i nowych technologii, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Konkurs daje Młodym Talentom szansę na skonfrontowanie swoich pomysłów z przedstawicielami świata nauki oraz zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych.

Podczas półfinałowego etapu, który odbywał się on-line uczestnicy prezentowali i omawiali swoje projekty oraz odpowiadali na pytania jurorów, którymi są eksperci ze świata nauki. Hania, Maksymilian i Dawid rozmawiali z jurorami, którzy są ekspertami w dziedzinie ochrony środowiska. Mieli okazję poznać wysokiej klasy specjalistów, porozmawiać z nimi, odpowiadać na ich pytania i czerpać od nich wiedzę. Nie było to łatwe zadanie, ale poradzili sobie z nim wyśmienicie. Eksperci, którzy rozmawiali z naszymi uczniami to:

  • dr hab. inż. Łukasz Klapiszewski – lider Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W | Politechnika Poznańska, Wydział Technologii Chemicznej;
  • dr n. farm. Paweł Pietkiewicz – doradca ds. Rozwoju Procesu i Technologii Departament Badań i Rozwoju Polska | Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.;
  • dr Piotr Kamedulski – adiunkt | Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii/Wydział Chemii Uniwersytet Mikołaja Kopernika W Toruniu;
  • dr hab. Janusz Braziewicz – Instytut Fizyki, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Kielce Zakład Medycyny Nuklearnej z Ośrodkiem Pet, Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Kielce.

Nasi młodzi naukowcy prezentowali przed jurorami swoją wiedzę na temat OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) i swoje badania nad wpływem korzystania z paneli fotowoltaicznych na obniżenie rachunków za prąd. Porównywali zużycie energii przez mieszkańców domów z zamontowaną instalacją fotowoltaiczną ze zużyciem energii przez mieszkańców domów nie posiadających takiej instalacji. Badali również wybrane czynniki związane z zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej i ich wpływ na oszczędność, np. kierunek położenia paneli (południowo – wschodni vs inny), zamontowanie paneli na dachu płaskim lub skośnym oraz zamontowanie paneli na dachu domów położonych na otwartej przestrzeni lub takich, które usytuowane są w zacienionym miejscu (np. przez drzewa lub inne budynki). Swoje badania prowadzili na terenie Łubnian i przeprowadzali w tym celu obserwacje, pomiary i wywiady z mieszkańcami, a następnie analizowali, porównywali i opisywali wyniki swoich badań. Przygotowali również prezentację, która przedstawia ich projekt.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ich prezentacją załączoną w artykule.

Spośród prezentowanych prac i projektów jury wyłania najlepsze, które przechodzą do ostatniego etapu. W półfinale biorą udział aż 142 projekty sklasyfikowane w czterech kategoriach: Człowiek, Technologia, Społeczeństwo i Środowisko. Nasz projekt mieści się w kategorii „Środowisko”, nosi tytuł „Zielona Energia $ię Opłaca” i ma numer 56.

Ogólnopolski finał konkursu odbywa się jesienią (w październiku) w Gdyni w ramach organizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologii wydarzenia – Gdynia Explory Week.

Dziękujemy organizatorom konkursu z Fundacji Zaawansowanych Technologii oraz ekspertom konkursu E(x)plory za możliwość zgłębiania świata nauki, a naszym uczniom serdecznie gratulujemy, trzymamy za nich kciuki i życzymy powodzenia w oczekiwaniu na wyniki półfinałowego etapu konkursu 😊

 

Prezentacja pdf