21.03.2023r. w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w Publicznej Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Łubnianach odbył się Dzień Otwartych Drzwi. W dniu tym szkołę odwiedzili przyszli uczniowie klasy pierwszej wraz ze swoimi rodzicami i rodzinami. Goście mogli zwiedzić budynek szkoły, poznać ofertę szkoły, uczestniczyć w wyjątkowym pokazie talentów uczniów naszej szkoły podczas programu artystycznego oraz wziąć udział w warsztatach i lekcjach pokazowych prowadzonych przez nauczycieli.

Spotkanie z dziećmi, rodzicami i innymi przybyłymi gośćmi rozpoczęło się o godzinie 17:00 powitaniem i przemówieniem Pani Dyrektor – Wiesławy Palt. Pani Dyrektor opowiedziała w kilku słowach o szkole, przedstawiła nauczycieli, sprawdziła obecność jeszcze „przedszkolakom”, ale już wkrótce „pierwszakom” i zaprosiła do udziału w warsztatach i lekcjach pokazowych zaplanowanych dla dzieci po części artystycznej programu.

Część artystyczna rozpoczęła się od występów uczniów klasy trzeciej przygotowanych przez wychowawczynię tej klasy – panią Katarzynę Matyjaszczyk. Uczniowie deklamowali wiersze i śpiewali piosenki o tematyce wiosennej i świątecznej („Idzie wiosna” i „Pisanki”) wybrane z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Artyści z klasy trzeciej zaangażowani w występy to: Emilia Kaczor, Sophie Lyra, Ines Matyszok, Milena Okęcka, Alex Patrzek, Milena Piechota, Marcel Staś, Aleksandra Witek i Maja Włodarczyk.

W dalszej kolejności goście mogli podziwiać występy artystyczne i pokazy talentów uczniów przygotowywanych przez psycholog szkolną – panią Beatę Gędźbę – Kaczmarek. W pokazie artystycznym wystąpili uczniowie, którzy w ramach prowadzonej w szkole przez panią psycholog innowacji „Uczeń z pasją” rozwijają swoje pasje, ale także odkrywają, szlifują i prezentują swoje talenty szerszej grupie publiczności podczas różnych wydarzeń, apeli, akademii i uroczystości szkolnych lub pozaszkolnych.

Wśród grupy utalentowanych uczniów  w programie artystycznym mogliśmy podziwiać dwa występy uczennic z klasy III: Ines Matyszok i Mai Włodarczyk: taneczny do piosenki Billie Eilish „Lovely” i wokalny – utwór „Ramię w ramię” śpiewany w oryginale przez Kayah i Viki Gabor. Odbył się również występ muzyczny didżeja i youtubera Marcela Stasia (djMarceloX14), ucznia z klasy III, który komponuje, miksuje i tworzy własne wersje znanych utworów na swoim keyboardzie. Marcel zaprezentował publiczności również umiejętność gry na flecie, której nauczyła go jego wychowawczyni – pani Katarzyna Matyjaszczyk. Podziwialiśmy także występy akrobatyczno – taneczne uczennic z klasy IV w dwóch duetach: Hanny Gędźby i Laury Kołodziej (do przyspieszonej wersji utworu Avicii „Waiting for love”) oraz Poli Kałuży i Oliwii Lempik (do utworu Eda Sheerana „Shape of you”), a także występ wokalny: piosenkę „Jestem Twoją bajką” Sanah zaśpiewany w kwartecie przez cztery wymienione dziewczęta z klasy IV. Ponadto szerszej publiczności po raz pierwszy zaprezentował się w nowym składzie (poszerzonym o dzieci z klas I – III) szkolny zespół cheerleaderski. Układ do piosenki „Idziemy do zoo” zatańczyły uczennice klasy I: Liliana Panicz, Julia Poliwoda i Pola Rybka, uczennice klasy II: Hanna Flak, Laura Gomola, Emilia Mania, uczennice klasy III: Ines Matyszok, Milena Okęcka, Aleksandra Witek i Maja Włodarczyk oraz uczennice klasy IV: Hanna Gędźba, Pola Kałuża, Laura Kołodziej, Oliwii Lempik i Emily Staś. Starsze tancerki, kwartet z klasy V w składzie: Marlena Grzesik, Yana Kuzyk, Paulina Panicz, Vanessa Krafczyk wykonały taniec akrobatyczny do utworu Avicii „Waiting for love”. Nie zabrakło także poezji za sprawą Laury Matyschok, uczennicy z klasy VI i laureatki wielu konkursów recytatorskich, która zadeklamowała dla naszych najmłodszych gości wiersz z morałem o Paskudku. Wśród solowych występów wokalnych znalazły się występy uczennicy klasy III – Emilii Kaczor, która zaśpiewała piosenkę pod tytułem „Arbuzowy zachód słońca” wykonywany w oryginale przez duet artystów: Magdę Beredę i Piotra Rubika, jej starszej siostry, uczennicy z klasy V – Dominiki Kaczor, która zagrała na gitarze i zaśpiewała utwór „Pocztówka z Beskidu” oraz jej kolegi z klasy – Mateusza Poliwody, który zwieńczył program artystyczny śpiewając utwór „Flashlight” z repertuaru brytyjskiej artystki – Jessie J.

Podkłady muzyczne utworów, do których tańczyli i śpiewali uczniowie przygotował nauczyciel informatyki – p. Norbert Dreier, który specjalnie z okazji wydarzenia Dnia Otwartych Drzwi przygotował i skomponował z pomocą sztucznej inteligencji dodatkowe utwory muzyczne na powitanie przyszłych uczniów.

Po zakończeniu występów uczniowie zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły i uczestnictwa w lekcjach pokazowych. Opiekę nad nimi sprawowali starsi uczniowie szkoły z klasy V: Antonina Górka, Yana Kuzyk, Marlena Grzesik, Paulina Panicz, Vanessa Krafczyk i Mateusz Poliwoda oraz dwie absolwentki naszej szkoły – Justyna Kistela i Karolina Witek. W rolę przewodników wcielili się również młodsi uczniowie z klas I – III: Julia Poliwoda z kl. I, Emilia Kaczor i Alex Patrzek z kl. III.

Spotkanie zapoznawcze i informacyjne z rodzicami poprowadziła p. Jolanta Kaczor – nauczycielka wychowania wczesnoszkolnego, geografii i religii, która będzie wychowawczynią klasy pierwszej w roku szkolnym 2024/2025 i zaopiekuje się naszymi nowymi uczniami już od września. Z rodzicami spotkała się również przewodnicząca szkolnej komisji rekrutacyjnej – p. Zdzisława Łapczyńska – szkolny pedagog i nauczycielka biologii, techniki i EDB.

Lekcje pokazowe i warsztaty prowadzili przedstawiciele grona pedagogicznego: p. Bożena Morawska – Jednoróg – przyroda i fizyka, p. Dominika Wróbel – język angielski, pedagog szkolny, p. Sylwia Buchta – język niemiecki, oraz p. Norbert Dreier – informatyka.

Podczas wydarzenia nie zabrakło wrażeń, ciekawostek, balonów, słodyczy i uśmiechów. Mamy nadzieję, że Dzień Otwartych Drzwi w naszej szkole pomógł przyszłym uczniom i ich rodzicom choć trochę poznać naszą szkołę, oswoić się z nią, polubić i zobaczyć, jak niesamowitą tworzymy atmosferę, rodzinę i drużynę 😊