Marcel Staś jest uczniem klasy III Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich
w Łubnianach. Urodził się w Niemczech, gdzie mieszkał 7 lat, a ponad dwa lata temu wrócił z rodziną na stałe do Polski. Bardzo sprawnie zatem posługuje się aż trzema językami: polskim, niemieckim
i angielskim.

Nasz bohater cyklu „Uczeń z Pasją” jest chłopcem otwartym i energicznym, a przy tym często uśmiechniętym, który szybko nawiązuje kontakty z rówieśnikami. Jego ulubiony kolor to niebieski (kolor jego oczu), ulubione zwierzę to kot (ma dwa adoptowane koty), ulubiona potrawa to pizza, ulubiony miesiąc to sierpień (miesiąc, w którym się urodził), a ulubione pory roku to lato, ponieważ  wtedy ma urodziny i są wakacje oraz zima, ponieważ Marcel lubi zabawy na śniegu.

Marcel ma wiele pasji, ale jego największe hobby to muzyka, a dokładnie DJ-owanie, miksowanie muzyki i tworzeniem efektów. Fascynuje go także e-sport i „gamingowanie” z komentowaniem przebiegu gry oraz tworzenie nowych gier i animacji z podkładem dźwiękowym.

Nasz Uczeń z Pasją lubi także pisać komiksy oraz przemalowywać różne loga znanych firm. Interesują go ich przemiany w czasie – od lat poprzednich aż do dnia dzisiejszego. Marcel zbiera też wizytówki różnych firm i sklepów. Kolekcjonuje również małe samochody różnych marek (w skali 1:64).

Muzyka, dj-owanie, miksowanie, pisanie komiksów, loga firm czy kolekcjonowanie to jednak nie wszystkie pasje Marcela. Nasz bohater bowiem jest też typem sportowca. Od swojego kuzyna zaraził się zamiłowaniem do  karate. Pomimo młodego wieku, dotychczas udało mu się zdać trzy egzaminy i zdobyć pomarańczowy pas.

 

Zobaczmy, co jeszcze o swoich pasjach opowie nam Marcel.

 

Beata Gędźba – Kaczmarek: Witam Cię Marcel. Opowiedz proszę, jak rozpoczęła się Twoja pasja związana z serwisem YouTube?

 

Marcel Staś: Moja pasja związana z YouTube zaczęła się od tego, że bardzo chciałem zrobić pierwsze video na YouTube. Myślałem, że skoro dopiero zacząłem, to będę miał tylko z 10-20 wyświetleń, a okazało się, że bardzo szybko zdobyłem 50! I zacząłem robić więcej video. Mam już 30 subskrybentów.

 

Beata: Brawo! To świetny wynik, zwłaszcza dla tak młodego youtubera. A co w Twojej pasji lubisz najbardziej? Dlaczego Twoim zdaniem jest taka ciekawa?

 

Marcel: Najbardziej lubię to, że dostaję miłe komentarze i widzę zainteresowanie moim kanałem. Każda subskrypcja, albo chociaż „like” daje mi mnóstwo radości i motywuje do dalszego działania.

 

Beata: Na filmikach pięknie grasz na keybordzie, czy to też Twoja pasja? Opowiedz jak i gdzie zacząłeś uczyć się grać i czy robisz to nadal?

 

Marcel: Granie na keyboardzie to też moja pasja. Komponuję własne remixy znanych piosenek, ostatnio nagrałem „Xplosion”. Chodziłem na zajęcia gry na pianinie, jednak nie angażowałem się
w to w 100 procentach i nie chciałem dalej chodzić na zajęcia, wybrałem karate. Jednak od niedawna myślę o tym, aby wrócić na zajęcia od nowego roku szkolnego.

 

Beata: Myślę, że to bardzo dobry pomysł. Życzę Ci, aby się udało. A czy ktoś pomaga Ci w Twoich projektach, czy robisz je zupełnie sam?

 

Marcel: Moje projekty robię sam, jeżeli mam dylemat radzę się rodziców, jednak zawsze przed publikacją czegokolwiek rodzice kontrolują mój projekt i dopiero, gdy mam od nich zielone światło mogę umieścić to na kanale.

 

Beata: Znakomicie i bardzo bezpiecznie. Jak długo trwa zmontowanie jednego filmiku?

 

Marcel: Zmontowanie filmiku, animacji itp. może trwać kilka minut, ale może też trwać i godzinę.

 

Beata: Jakiego Youtubera lubisz najbardziej i dlaczego?

 

Marcel: Najbardziej lubię „Jacknjellify”. To amerykański kanał YouTube prowadzony przez bliźniaków Michaela Yiminga Huanga i Cary’ego Kaiminga Huanga, którzy są lepiej znani
w Internecie pod swoimi pseudonimami: Fernozzle i Carykh. Najbardziej znani są z animowanego serialu internetowego Battle for Dream Island (w skrócie BFDI), który uwielbiam.

 

Beata: Nie znam, ale chętnie sprawdzę, może też mi się spodoba. Który Twój filmik podoba Ci się najbardziej i dlaczego?

 

Marcel: Ciężko wybrać mi jeden ulubiony filmik, ponieważ każdy, który decyduję się wrzucić na kanał jest tym dla mnie wyjątkowym, którym chcę się podzielić z innymi.

 

Beata: Czy Twoja pasja nie koliduje z nauką?

 

Marcel: Moja pasja nie koliduje z nauką, ponieważ rodzice ograniczają mój czas przy komputerze
i spędzam go głównie w weekendy i dni wolne od szkoły.

 

Beata: To bardzo mądrze z ich strony. Brawa też dla Ciebie, że potrafisz tak mądrze godzić i dzielić swój czas na naukę i pasję, która jest moim zdaniem równie ważna. Powiedz proszę, jak na Twoje działania reagują najbliżsi i koledzy? Czy Cię wspierają?

 

Marcel: Rodzice wspierają mnie, ponieważ bez ich pomocy i zaangażowania nie mógłbym posiadać własnego kanału oraz różnych aplikacji. Ponadto, gdyby nie czas, który poświęcają na obejrzenie moich projektów, nie mógłbym nic udostępnić publicznie. Z kolei koledzy i koleżanki bardzo pozytywnie odbierają to co robię, chętnie śledzą mój kanał i motywują do tworzenia nowych projektów. Chciałbym wspomnieć, że razem z kolegami i koleżankami z klasy w wolnym czasie, będąc w świetlicy wyobrażamy sobie, że mamy swoją własną firmę i tworzymy własne karty kolekcjonerskie z postaciami wymyślonymi przez nas samych. Jedna z takich postaci, którą najpierw wymyśliłem i namalowałem, następnie razem z mamą uszyłem – stała się logiem i zarazem maskotką mojego kanału. Chciałbym w przyszłości uszyć więcej takich postaci, które udało nam się wymyślić i  namalować.

 

Beata: Fantastycznie, cieszę się, że masz takie marzenia. Wiążesz zatem przyszłość ze swoją pasją, czy jednak chciałbyś zostać kimś innym w przyszłości?

 

Marcel: Tak, wiążę swoją przyszłość z pasją i chcę zostać  youtuberem i dj-em.

 

Beata: Trzymam kciuki, aby Ci się udało. Zdradź jeszcze proszę naszym czytelnikom, pod jaką nazwą możemy znaleźć Twój kanał na YouTube?

 

Marcel: DjMarceloX14

 

Beata: Mam nadzieję, że teraz jeszcze więcej osób odwiedzi Twój kanał, a do tego jeszcze go „polajkuje” i „zasubskrybuje”. Życzę Ci tego i wierzę, że uda Ci się zwiększyć zasięgi. Bardzo Ci dziękuję za rozmowę i życzę Ci też wielkich sukcesów we wszystkim, czym zajmujesz się w ramach pasji.

 

Marcel: Dziękuję 🙂

 

 

Tutaj można posłuchać remixu Marcela: „”Xplosion”:

 

 https://www.youtube.com/watch?v=MrMaOqM5hFk