Nie zabrakło emocji i wrażeń na Szkolnym Festiwalu E(x)plory, którego byliśmy gospodarzem. Należy nadmienić, że w pierwszym etapie konkursu o charakterze badawczo-naukowym wzięły udział dwie szkoły z naszej gminy: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Bosko z Luboszyc oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich z Łubnian, a także dwie szkoły średnie z województwa opolskiego. W sumie z województwa opolskiego zgłoszono trzy projekty, które będą rywalizowały ze sobą na etapie regionalnym w marcu.
Na naszej gali zwyciężył projekt pt. “Zielona energia się opłaca”, który przygotowali uczniowie z kl. 8 PSP w Łubnianach: Hanna Piwowar, Dawid Sowa i Maksymilian Romanowski. Opiekunem pomysłu jest pani Beata Gędźba-Kaczmarek. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i czekamy na kolejne etapy projektu.
W szkolnym festiwalu wzięło udział pięć projektów o różnorodnej tematyce i zainteresowaniach. Oto pozostałe:
Tytuł projektu: Badanie poziomu hałasu
Opiekun: Elżbieta Pytlik
Uczestnicy: Antonina Lacek, Helena Wróbel
Tytuł projektu: Wspólnie zadbajmy o środowisko
Opiekun: Magdalena Swobodzian
Uczestnicy: Jakub Szymańczyk
Tytuł projektu: Wpływ spożycia czekolady na czytelnictwo
Opiekun: Joanna Jaromin
Uczestnicy: Emilia Lacek, Rozalia Bonk, Łucja Wąsiak
Tytuł projektu: Szkoła w Łubnianach oczami uchodźców
Opiekun: Magdalena Swobodzian
Uczestnicy: Fabian Molek, Xavier Moczko
Projekty zaprezentowane na festiwalu oceniało jury z Opolskiego Centrum Edukacyjnego: dr Ewelina Policińska, p. Roland Zimek i p. Wojciech Błaszczyk. Przy weryfikacji prac brano pod uwagę przede wszystkim wiedzę na temat dotychczasowych badań z dziedziny, która dotyczy projektu naukowego oraz metodologii zastosowanych badań, nowatorstwo projektu oraz przygotowanie projektu naukowego i sposób jego realizacji. Jury pogratulowało wszystkim młodym naukowcom i życzyło dalszych sukcesów.
Na uroczystość zostali zaproszeni przedstawiciele szkół oraz gminy. Uczniowie otrzymali karty podarunkowe do Empiku oraz pamiątkowe dyplomy. Nie zabrakło podziękowań dla organizatorów przedsięwzięcia, samych uczniów i opiekunów naukowych.
Życzymy dalszych sukcesów!