Tym razem poznamy bliżej Jakuba, ucznia klasy piątej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Łubnianach. Kuba jest bardzo wesołym i zabawnym chłopcem. Lubi rozśmieszać swoich kolegów i koleżanki często opowiadając im przeróżne żarty. Jest v-ce przewodniczącym w swojej klasie, lubi udzielać się na lekcjach, a na przerwach często staje w obronie kolegów i koleżanek.

Kuba interesuje się wieloma zagadnieniami, bardzo lubi grać w Minecraft oraz w szachy. W październiku tego roku brał udział w ogólnopolskim turnieju szachowym we Wrocławiu. Jakub świetnie radzi sobie nie tylko z grą w szachy, ale jest też mistrzem wielu innych gier o charakterze logicznym i strategicznym. Nasz bohater ma też doskonałą pamięć i zdolności przestrzenne.

Gdy nasz Uczeń z Pasją nie gra w  gry i nie pogłębia swojej wiedzy geograficznej i historycznej to lubi spędzać czas ze swoimi ukochanymi zwierzętami. Bardzo lubi zwierzęta, najbardziej kocha swoje trzy pieski, kotka i jeżyka pigmejskiego. Jednak jak sam mówi, jego największą pasją jest wszystko to, co jest związane z państwami świata i ich historią.

Jakub w kwietniu tego roku na Apelu z okazji Dnia Ziemi i Dnia Geografa mógł pochwalić się przed całą szkołą swoją imponującą wiedzą opowiadając na forum różnego rodzaju ciekawostki geograficzne i historyczne związane z różnymi krajami. Ponadto Jakub zaprezentował też swoje niezwykłe umiejętności rozpoznawania państw po konturach i po flagach biorąc udział w quizach, podczas których uczniowie zgłaszający się spośród widowni prezentowali Jakubowi flagi przygotowane wcześniej przez panią Agatę Łękawską oraz kontury krajów przygotowane przez panią Bożenę Morawską – Jednoróg, które rozdawane były uczniom w czasie apelu, tak, by Jakub nie mógł wcześniej ich zobaczyć. Jakub zgadywał na podstawie prezentowanych mu flag lub konturów państw nazwy mało znanych wszystkim krajów, bo zazwyczaj pochodzących z innych niż Europa kontynentów. Oczywiście doskonale poradził sobie z tymi zadaniami.

 

Przestawię Wam rozmowę z naszym dzisiejszym bohaterem, abyście mogli dowiedzieć się więcej o nim i jego pasji.

 

Beata Gędźba – Kaczmarek: Witaj Jakubie, chciałabym dzisiaj porozmawiać z Tobą o Twojej największej pasji związanej z państwami świata. Powiedz na początku, co takiego ciekawi Cię w tych różnych krajach?

 

Jakub Grala: W państwach ciekawych jest dużo rzeczy, między innymi to, że nie ma dwóch takich samych państw pod każdym względem, czyli ani powierzchnia, ani wojsko, ani historia – żadne państwo nie jest takie jak inne.

 

Beata: Mówisz o historii, czy związana z państwami historia też Cię interesuje?

 

Kuba: Oczywiście, że tak. Historia państw jest równie ciekawa.

 

Beata: Co w niej Cię tak ciekawi?

 

Kuba: Między innymi to, że każde państwo ma inną historię. Na przykład imperium Brytyjskie brało udział w wielu walkach i wojnach i swego czasu zajmowało 25% powierzchni całej kuli ziemskiej i ponadto znajdowało się na każdym kontynencie. Było to największe imperium w historii świata. Równie ciekawym państwem jeśli chodzi o historię jest drugie co do powierzchni państwo w historii świata, jakim jest imperium Mongolskie.

 

Beata: To bardzo ciekawe, mało się mówi o tym imperium. Czym cię zainteresowało?

 

Kuba: Między innymi tym, że było to imperium położone w Azji i w pewnym momencie zajmowało połowę największego kontynentu na świecie. Tatarzy, czyli mongolscy wojownicy mieli jedną z najlepszych taktyk bojowych w tamtych czasach, czyli mała część armii wyjeżdżała z lasu, podczas gdy reszta wojowników czatowała w lesie, czekając na moment do ataku. To była zmyłka dla przeciwnika. Armia przeciwnika widziała tylko małą grupę, wtedy ślepo najeżdżali na tą armię, a ta grupa wracała do lasu, gdzie czekali pozostali wojownicy.

 

Beata: Co jeszcze poza historią fascynuje Cię w państwach?

 

Kuba: Różnego rodzaju flagi oraz kontury państw.

 

Beata: Masz jakieś ulubione flagi?

 

Kuba: Ulubionej nie mam, ale jest kilka takich, które się znacząco wyróżniają. Są to trzy flagi europejskie, czyli Estonia, San Marino oraz Lichtenschtein.

 

Beata: Co w nich takiego ciekawego?

 

Kuba: W fladze Estonii kolory są dobrze skomponowane, w fladze Lichtensteinu, mimo tego, że kolory są zimne to wraz z koroną wszystko pięknie się komponuje. Flaga San Marino jest piękna przez połączenie z sobą koloru jasno niebieskiego, białego oraz symbolu na samym środku flagi. Poza tym każda flaga ma też swoją historię.

 

Beata: Opowiedz zatem jedną z nich.

 

Kuba: Obecnie dwie flagi na świecie są identyczne.

 

Beata: Jak to możliwe?

 

Kuba: Już mówię. Długie lata temu Rumunia miała taką samą flagę jak dzisiaj. Jednak po II wojnie światowej Rumunia stała się komunistyczna i na fladze pojawił się symbol. Kilka lat później Czad, czyli w tamtym czasie jedna z kolonii francuskich uzyskała niepodległość i Francuzi wymyślili, żeby długo nie rozmyślać nad flagą, zastąpili kolor biały kolorem żółtym. Wówczas flagi nie były takie same, jednak po upadku komunizmu z flagi Rumunii został zdjęty symbol i od tamtego czasu flagi Rumunii i Czadu są identyczne.

 

Beata: Kuba, wszystko co mówisz jest bardzo ciekawe, powiedz skąd wzięło się zainteresowanie tym tematem?

 

Kuba: Zaczęło się od tego, że zobaczyłem na YouTube, że pewien twórca wrzuca właśnie takie geograficzne filmy. Zacząłem je oglądać i dodatkowo zacząłem rozwiązywać quizy na stronie, na której jest ich dużo w tej tematyce. W ten sposób poszerzam swoją wiedzę.

 

Beata: Brawo, to bardzo mądre podejście. Czy chciałbyś jakoś zachęcić innych do zainteresowania swoją pasją?

 

Kuba: Owszem, uważam, że jest to bardzo interesujące zajęcie i do tego pozwala poszerzać horyzonty.

 

Beata: Kuba, Twoja pasja jest niezwykła i jestem pełna podziwu, że tak młoda osoba jak Ty ma tak dużą wiedzę na temat tych zagadnień, o których nam opowiadałeś. Chciałabym jeszcze na zakończenie naszej rozmowy zadać Ci pytania, które zazwyczaj zadaję innym Uczniom i Uczennicom z Pasją podczas wywiadu. Powiedz mi proszę jaki jest Twój ulubiony kolor i miesiąc, ulubiona pora roku i potrawa oraz ulubione zwierzę?

 

Kuba: Ulubiony kolor to zielony. Nie mam ulubionej potrawy i ulubionego miesiąca, a moja ulubiona pora roku to lato. Ulubione zwierzęta to jeżyki, kotki i pieski.

 

Beata: Bardzo dziękuję Ci za rozmowę. Myślę, że wszyscy będziemy trzymać kciuki, abyś dalej poszerzał swoje horyzonty, zainteresowania i pasje.

 

Kuba: Dziękuję.