Od 18 do 19 października 2023 r. odbyła się wyjątkowa, dwudniowa szkolna wycieczka do Krakowa, Bochni i Zatora. W wycieczce brali udział uczniowie klas od IV do VIII i opiekunowie: p. Krzysztof Chaliński, p. Magdalena Folęga, p. Dariusz Palt, p. Karina Smyrek, p. Justyna Janicka i p. Beata Gędźba – Kaczmarek. Reprezentantem rodziców podczas wycieczki był p. Donat Dzikowski.

Uczniowie wraz z opiekunami w pierwszym dniu wycieczki mieli okazje zwiedzić Kraków, a w nim Wzgórze Wawelskie, Zamek Królewski na Wawelu ze słynnym renesansowym dziedzińcem oraz Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, bocznymi kapliczkami, dziełami wykonanymi m.in. przez Jana Matejkę, kryptami z królewskimi grobami i wieżą z Dzwonem Zygmunta, z której codziennie w południe wygrywany jest hejnał. Odwiedziliśmy również Smoczą Jamę i pomnik ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego po czym spacerkiem udaliśmy się do centralnej części krakowskiego rynku podziwiać Sukiennice.

Po zwiedzaniu Krakowa grupa udała się wesołym autokarem do Bochni, gdzie zwiedziliśmy kopalnię soli, poznaliśmy sięgającą XIII wieku historię związaną z tym miejscem i mogliśmy najpierw górniczym szybem, a potem specjalną podziemną kolejką przedostać się w podziemne zakamarki kopalni. Uczniowie przemierzyli też pieszo trasę turystyczną i mogli obejrzeć ekspozycję multimedialną. Po kolacji czekały nas inne atrakcje.  Miłośnicy piłki nożnej mogli rozegrać podziemny mecz na specjalnym boisku, a miłośnicy tańca i muzyki mieli okazję pobawić się na dyskotece. Jedną z głównych atrakcji było jednak nocowanie ok. 250 metrów pod ziemią na przygotowanych do tego celu łóżkach piętrowych. Po tak spędzonej nocy, zdrowym śnie i pożywnym śniadaniu w kopalni wszyscy ochoczo wyruszyli następnego dnia do Zatora, gdzie czekały nas emocjonujące wrażenia w Energylandii.

Energylandia to największy park rozrywki w Polsce oferujący 123 atrakcje, więc wrażeń i emocji nikomu nie brakowało. Oprócz standardowych karuzeli i atrakcji typowych dla parków rozrywki, uczniowie mogli zmierzyć się również z ogromnym kołem młyńskim i ekstremalnymi rollercoasterami pokonując swój strach i dostarczając sobie potężnej dawki adrenaliny, energii i radości. Choć na skorzystanie ze wszystkich atrakcji mieliśmy kilka godzin (z małą przerwą na wspólny posiłek w restauracji na terenie parku), to jednak wszyscy zgodnie twierdzili, że to zdecydowanie za mało. Czas zleciał tak szybko, że mało kto z nas zdążył się zorientować, że już niestety najwyższa pora była wracać. Żal było kończyć tak wspaniałą zabawę, ale pocieszającym akcentem w drodze powrotnej do Łubnian była wizyta w jednej ze znanych i lubianych przez dzieci i młodzież restauracji, gdzie mogli zregenerować siły po tak intensywnym dniu pełnym wrażeń.

Wycieczka poza dostarczonymi emocjami i wrażeniami miała również walor edukacyjny, krajoznawczy i integracyjny. Miło było patrzeć, jak młodsi i starsi uczniowie naszej szkoły wspólnie poznają nowe miejsca, zdobywają wiedzę, przeżywają emocje oraz ważne dla siebie chwile i dzielą podobne doświadczenia, a potem wymieniają się swoimi spostrzeżeniami, refleksjami i wspomnieniami przywołując miłe chwile i pielęgnując je w pamięci. Dwa dni wspólnego zwiedzania, atrakcji i zabawy na długo pozostaną w pamięci uczestników tego przedsięwzięcia.

Dziękujemy panu Krzysztofowi Chalińskiemu za zorganizowanie takiego wydarzenia i wszystkim opiekunom za to, że zechcieli dzielić z dziećmi i młodzieżą te wyjątkowe chwile 😊