12.10.2023r. w Publicznej Szkole im. Powstańców Śląskich w Łubnianach odbyły się szkolne obchody Dnia Edukacji Narodowej.

Pierwsza część uroczystości poświęcona była uczniom klasy pierwszej, którzy w tym dniu w obecności swoich rodziców, całej społeczności szkolnej i zaproszonych gości: Zastępcy Wójta Gminy Łubniany – pana Mariusza Piestraka, Inspektora ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi z Urzędu Gminy w Łubnianach – pani Lidii Czurlok oraz Dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół w Łubnianach – pani Beaty Bort składali uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów przez panią Dyrektor szkoły – Wiesławę Palt.

Do tak ważnego wydarzenia uczniów przygotowywała wychowawczyni klasy I – pani Małgorzata Sygulka – Dunat. Dzięki specjalizacji pani Małgorzaty w dziedzinach plastyki i muzyki wydarzenie to miało wyjątkową oprawę artystyczną zarówno pod względem dekoracji, jak i występów uczniów. Nasze „Pierwszaczki” pięknie śpiewały, tańczyły z pomponami i deklamowały przygotowane przez ich wychowawczynię teksty, nie tylko te poważne i uroczyste, napawające dumą zgromadzonych na sali rodziców, ale także te zabawne i humorystyczne, które wywoływały uśmiech na twarzach wszystkich zgromadzonych widzów. Uroczystość prowadzona była przez parę konferansjerów z klasy IV: Karolinę Rydz i Przemysława Dunata, którzy doskonale spisali się w tej roli.

Pierwsza część uroczystości zakończyła się bardzo miłą niespodzianką dla nowych uczniów naszej szkoły, w ramach której ich koleżanki i koledzy z klasy drugiej i trzeciej wręczyli im własnoręcznie przygotowywane przy pomocy swoich pań wychowawczyń: Justyny Janickiej i Katarzyny Matyjaszczyk wyjątkowe upominki.

Druga część uroczystości rozpoczęła się od przemówienia przygotowanego przez panią Dyrektor – Wiesławę Palt w trakcie którego wybrzmiały również życzenia dla zgromadzonych uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie nadanych przez Panią Dyrektor pracownikom i nauczycielom listów gratulacyjnych oraz nagród Dyrektora Szkoły. Dodatkowo gratulacje od pani Dyrektor odebrali nauczyciele, którzy otrzymali w tym roku odznaczenia i medale państwowe oraz nagrodę Wójta Gminy Łubniany, Marszałka Województwa Opolskiego i Ministra Edukacji i Nauki.

Listy gratulacyjne otrzymali: p. Józefa Ciszak, p. Jolanta Kaczor, p. Dominika Wróbel, p. Anna Maziarz, p. Marzena Kowalczyk, p. Iwona Gołaszewska, p. Brygida Gralla, p. Małgorzata Buchta oraz p. Andrzej Kistela

Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali: p. Jolanta Begińska, p. Norbert Dreier, p. Bożena Morawska – Jednoróg, p. Katarzyna Matyjaszczyk, p. Sylwia Buchta, p. Krzysztof Chaliński, p. Małgorzata Sygulka – Dunat, p. Beata Gędźba – Kaczmarek, p. Karina Smyrek, p. Magdalena Folęga, p. Jolanta Fila, p. Justyna Janicka, p. Teresa Lempik, p. Teresa Kistela i p. Lidia Kandora.

Nagrody Wójta Gminy Łubniany otrzymali: p. Zdzisława Łapczyńska i p. Dariusz Palt, Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego otrzymała p. Jolanta Begińska, a Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej otrzymała p. Magdalena Swobodzian.

Odznaczenia państwowe i medale otrzymały: Srebrny Krzyż Zasługi – p. Beata Gędźba – Kaczmarek i p. Jolanta Koj, Złoty Medal za Długoletnią Służbę – p. Zdzisława Łapczyńska, Srebrny Medal za Długoletnią Służbę – p. Anna Maziarz, Brązowy Medal za Długoletnią Służbę – p. Małgorzata Sygulka – Dunat.

Życzenia i gratulacje wyróżnionym, nagrodzonym i uhonorowanym pracownikom i nauczycielom naszej szkoły złożyła uroczyście pani Dyrektor – Wiesława Palt wraz z Zastępcą Wójta Gminy Łubniany – panem Mariuszem Piestrakiem wręczając im na forum społeczności szkolnej symboliczną różę i oficjalne dokumenty z dowodami uznania za ich pracę, osiągnięcia i zasługi.

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowała także opiekunka Szkolnego Samorządu Uczniowskiego – pani Karina Smyrek. Zostały one odczytane w imieniu Samorządu Uczniowskiego przez Przewodniczącą Szkoły – Antoninę Górkę z klasy V.

Tuż po życzeniach i gratulacjach rozpoczęła się trzecia część uroczystości, podczas której mogliśmy podziwiać występy uzdolnionych uczniów naszej szkoły. Program artystyczny przygotowała pani Beata Gędźba – Kaczmarek, która w ramach działań związanych z prowadzoną przez siebie w szkole innowacją „Uczeń z Pasją” odkrywa, rozwija i pielęgnuje pasje, zainteresowania i talenty uczniów naszej szkoły. Wśród występujących uczniów znaleźli się tym razem:

  • Yana Kuzyk, Michalina Rybka, Paulina Panicz i Antonina Górka z klasy V, które w wersji dwujęzycznej zaśpiewały utwór autorstwa polsko – ukraińskiego poety i kompozytora – Tomasza Padury, pt.: „Hej, Sokoły”;
  • Maja Włodarczyk i Ines Matyszok z klasy III, które zaprezentowały układ taneczny do utworu „Show must go on” zespołu Queen;
  • Wiktoria Lempik i Lena Fierek z klasy VI, które zaśpiewały piosenkę pt.: „Trzy” w oryginale śpiewaną przez wokalistkę o pseudonimie artystycznym Lija;
  • Marlena Grzesik z klasy V, która wystąpiła w układzie akrobatycznym do utworu śpiewanego przez artystkę o pseudonimie Loona pt.: „Vamos a la playa”;
  • Mateusz Poliwoda z klasy V, który zaśpiewał piosenkę pt.: „Herbata z Imbirem” w oryginale śpiewaną przez wokalistę o pseudonimie artystycznym „Smolasty”,
  • Szkolny Zespół Cheerleaderek wykonujący układ akrobatyczno – taneczny do mixu muzycznego w składzie: Amelia Nowak (kl. VIII), Laura Matyschok (kl. VI), Yana Kuzyk i Marlena Grzesik (kl. V), Hanna Gędźba, Oliwia Lempik, Laura Kołodziej i Pola Kałuża (kl. IV) oraz Aleksandra Witek, Ines Matyszok i Maja Włodarczyk (kl. III).
  • Patryk Moj z klasy V, który recytował wiersz z życzeniami i wyrazami uznania dla nauczycieli.

Ten wyjątkowy apel pełen uroczystych i wzruszających chwil zakończył się miłym akcentem urodzinowym, bowiem w tym dniu swoje urodziny obchodziła wychowawczyni klasy II – pani Justyna Janicka. Pani Dyrektor w imieniu całej społeczności szkolnej złożyła pani Justynie życzenia wręczając kwiaty, a wszyscy zgromadzeniu odśpiewali jubilatce tradycyjny polski utwór śpiewany podczas obchodów uroczystości urodzinowych pt.: „Sto lat”.

Po zakończeniu uroczystości odbyło się spotkanie i poczęstunek przygotowany dla rodziców i uczniów klasy pierwszej, którzy wraz z panią Dyrektor, zaproszonymi gośćmi, wychowawczynią klasy I – p. Małgorzatą Sygulką – Dunat oraz innymi nauczycielami mogli świętować wstąpienie „Pierwszaków” do społeczności szkolnej.

Przy okazji tego artykułu pragniemy bardzo podziękować panu Kamilowi Flakowi, który użyczył nam profesjonalnego sprzętu muzyczno – technicznego, dzięki któremu zarówno występy uczniów z klasy pierwszej,  jak i artystów z klas starszych prezentujących swoje talenty podczas naszej szkolnej uroczystości mogły zyskać należytego brzmienia. Dziękujemy również uczniom z klasy VIII: Filipowi Wieczorkowi i Jakubowi Widerze, którzy doskonale poradzili sobie z obsługą tego sprzętu i czuwali nad techniczną stroną całego przedsięwzięcia. Podziękowania należą się również uczennicom i uczniowi z klasy VIII: Lenie Idczak, Alicji Dorosz i Maksymilianowi Stręciokowi, którzy godnie i wzorowo reprezentowali szkołę tworząc asystę przy szkolnym poczcie sztandarowym.

Wszystkim osobom i grupom zaangażowanym i biorącym udział w apelu oraz przygotowaniach do niego serdecznie dziękujemy, natomiast wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym nauczycielom i pracownikom szkoły składamy gratulacje i wyrazy uznania. Całej społeczności szkolnej życzymy wszelkich wspaniałości, pomyślności, powodzenia i dalszych sukcesów 😊