Święto plonów – to jedno z najważniejszych wydarzeń w gminie, której mieszkańcy trudnią się rolnictwem. Najczęściej przypada ono po żniwach, czyli w sierpniu lub w pierwszej połowie września.

W sobotę 09.09.2023r. w ramach obchodów Dożynek w Łubnianach odbyły się wyjątkowe występy zorganizowane przez Łubniański Ośrodek Kultury. Swoje talenty artystyczne prezentowali uczniowie z gminnych przedszkoli i szkół.

Szkołę Podstawową im. Powstańców Śląskich w Łubnianach reprezentowała wyjątkowo liczna grupa młodych artystów, którzy zachwycili zgromadzonych gości nie tylko występami wokalnymi, ale także taneczno – akrobatycznymi, recytacją, a nawet grą na pianinie. Do występów uczniowie przygotowywali się wraz z panią psycholog – Beatą Gędźbą – Kaczmarek, która w ramach prowadzonej przez siebie innowacji „Uczeń z Pasją” stara się pielęgnować pasje i talenty naszych zdolnych uczennic
i uczniów.

Program artystyczny naszych utalentowanych uczniów z pasją rozpoczął występ uczennicy klasy III – Ksenii Shkrab, która w swoim ojczystym, ukraińskim języku zaśpiewała piosenkę „Nezlamna”. Piosenka ta była dedykowana gościom z ukraińskiej delegacji, którzy odwiedzili naszą gminę w czasie obchodów święta plonów.

Po wzruszającym występie niezłomnej Ksenii na scenę wkroczyły jej koleżanki z klasy: Aleksandra Witek i Maja Włodarczyk, które zaprezentowały nie tylko talent akrobatyczno – taneczny tańcząc układ przygotowany przez siostrę Aleksandry – absolwentkę naszej szkoły – Karolinę Witek
do utworu „Starship” Nicki Minaj, ale także talent wokalny śpiewając potem w duecie piosenkę Wersow pt.: „O północy”.

Kolejny wokalny występ, również w duecie przygotowały uczennice klasy IV: Pola Kałuża i Nel Fierek. Dziewczęta wprowadziły nas w nostalgiczny nastrój  i wykonały piękny, liryczny utwór pt.: „Nic dwa razy” śpiewany w oryginale przez Sanah do tekstu naszej noblistki z dziedziny literatury – Wisławy Szymborskiej.

W następnej kolejności przed publicznością swój układ akrobatyczno – taneczny do utworu Nicky Youre pt. „Sunroof” zaprezentowały w duecie uczennice klasy V – Yana Kuzyk i Paulina Panicz. Yana, która pochodzi z Ukrainy również zadedykowała swój występ w duecie z Paulinką ukraińskim gościom, których zdążyła już poznać dzień wcześniej, gdy oprowadzała ich po naszej szkole.

Po występach tanecznych przyszedł czas na występ wokalny. Na scenie pojawiła się Michalina Rybka z klasy V, która swym oryginalnym, niskim i aksamitnym głosem zaczarowała publiczność śpiewając piosenkę „Sanah” pt.: „Eldorado”, a tuż po niej swój recytatorski talent zaprezentowała Laura Matyschok – uczennica klasy VI, która w poruszający sposób zadeklamowała wiersz pt.: „Wieża woła
o pomoc”.

Na scenie po wierszu pięknie recytowanym przez Laurę pojawiła się uczennica klasy VII – Claudia Gaertner. Claudia równie pięknie zaprezentowała swój talent i zdolności wokalne, a przy tym
w magiczny sposób przeniosła nas w świat kolorów i muzyki wykonując piosenkę zespołu „Dwa plus jeden” pt.: „Choć, pomaluj mój świat”.

Ostatnim reprezentantem naszej grupy szkolnych talentów i uczniów z pasją podczas łubniańskich dożynkowych występów był uczeń klasy V – Wojciech Flak. Wojtek jest utalentowanym muzycznie chłopcem i zaskoczył wszystkich pięknie grając na pianinie utwór muzyki klasycznej „Preludium nr 4” niemieckiego wybitnego kompozytora Jana (Johanna) Sebastiana Bacha.

Koncert był wyjątkowy, a wszyscy artyści z naszej szkoły spisali się świetnie. Jesteśmy dumni
z naszych zdolnych uczniów, serdecznie gratulujemy im odwagi, konsekwencji w pielęgnowaniu swoich pasji i talentu i dziękujemy im za dostarczenie nam cudownych wrażeń i dobrej zabawy 😊

Tradycją dożynek są korowody zmierzające z kościoła w danej gminie do miejsca zabawy. Mieszkańcy stroją wtedy swoje maszyny rolnicze i przyczepy. Sami się przebierają – w stroje ludowe, czy też ubiór nawiązujący do np. konkretnej sytuacji w kraju. Nie brakuje też żartobliwych haseł – tu panuje „wolna amerykanka”.

W tym roku nasza szkoła również włożyła wiele serca aby włączyć się  w przygotowania. Nauczyciele p. Justyna Janicka oraz p. Jolanta Kaczor zadbały o wystrój terenu szkoły, przy pomocy uczniów oraz obsługi przygotowano pięknie dożynkowe aranżacje. Dekoracje były dopięte na ostatni guzik w piątek, wyczekiwaliśmy więc na niedzielę , aby wziąć udział w korowodzie.

Nauczyciele, rodzice oraz uczniowie naszej szkoły zwartą grupą spotkali się w niedzielę 10.09.2023 r.  pod Urzędem Gminy aby włączyć się w pochód. Kwiat pięknych nauczycielek wraz z mamami naszych uczniów rozpoczął korowód odpalając pochodnie, a za nimi w białych sukniach ruszyły lekkim krokiem greckie boginie – nawiązując do jednego z haseł „Igrzyska dożynkowe”. Za boginiami kroczyli uczniowie w strojach sportowych i szkolne cheerleaderki. Zamykając łubniańsą szkolną grupę jako ostatni szli kucharze – uczniowie najmłodszych klas, pod opieką p. Małgorzaty Sygulki – Dunat oraz  p. Lidii Kandory.  W tłumie uczestników prezentowały się hasła nawiązujące do sportu, gotowania, a także igrzysk dożynkowych. Całość wyglądała nieprzeciętnie. Po dotarciu na plac ŁOK, każdy mógł wziąć udział w kolejnych punktach programu. Były wspaniałe atrakcje dla dzieci, zespoły muzyczne, przepyszny śląski kołacz – którym raczyli nas zaangażowani rodzice uczniów naszej szkoły.

To był piękny słoneczny dzień, zupełnie jakby środek wakacji. A tu już za nami żniwa, plony zebrane, za kilka dni przypada kalendarzowa jesień. Obyśmy obfite plony na wzór tegorocznych dożynek mogli zbierać przy końcu roku szkolnego. Warto jednak w jego początek wejść tak uroczyście, ukazując naszym uczniom, że kulturę i tradycję tworzy nasza lokalna społeczność. To my możemy kontynuować to, co wartościowe, jednocześnie ucząc dzieci szacunku do tradycji poprzez takie działania. Składamy podziękowania wszystkim zaangażowanym uczniom, nauczycielom, obsłudze, rodzicom. Myślimy, że za rok równie solidnie zaangażujemy się w dożynki, mamy w końcu cały rok na planowanie.

 

Beata Gędźba – Kaczmarek i p. Justyna Janicka