Dziesięcioro uczniów z klasy VII w składzie: Agata Knopp, Xavier Moczko, Fabian Molek, Amelia Nowak, Hanna Piwowar, Maksymilian Romanowski, Dawid Sowa, Maksymilian Stręciok, Ilona Twardawska i Łukasz Witek wzięło udział w projekcie i działaniach w ramach IX edycji konkursu „Postaw na Słońce” organizowanego przez Bank Ochrony Środowiska. Koordynatorką działań i opiekunką tej wyjątkowej grupy o nazwie „Kapibary ze Słonecznych Łubnian” była pani Beata Gędźba – Kaczmarek – nasza szkolna psycholożka i doradczyni zawodowa.

Uczniowie dzielnie, z zapałem i zaangażowaniem przez kilka miesięcy realizowali zadania konkursowe, z których sporządzali raporty, by ostatecznie wysłać je do analizy poprzez internetową stronę konkursową do Fundacji BOŚ. Nasze „Kapibary” zgłębiały wiedzę na temat ekologii i ochrony środowiska, a także studiowały tajniki mikroinstalacji OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) czyli urządzeń, pozwalających wytwarzać energię elektryczną we własnym zakresie, na swój własny użytek. Nasi badacze pod lupę wzięli przede wszystkim fotowoltaikę czyli technologie przetwarzania energii słonecznej na elektryczną.

Uczniowie biorący udział w konkursie poprzez edukowanie innych uczniów i mieszkańców Łubnian rozpowszechniali (np. podczas apeli szkolnych) ideę stosowania własnych mikroelektrowni słonecznych. Prowadzone przez nich działania, pogadanki, rozmowy, akcje informacyjne i spotkania służyły szerzeniu wiedzy, która powinna przyczynić się nie tylko do zwiększenia świadomości ekologicznej i upowszechnienia idei wytwarzania własnej energii, ale także do zmiany postaw, zwyczajów i stylu życia na taki, który pomoże lepiej ochronić środowisko, wpłynie na nasze zdrowie, finanse i bezpieczeństwo energetyczne.

Konkurs ostatecznie zostanie rozstrzygnięty w czerwcu tego roku, zatem do tego czasu wszyscy trzymamy kciuki i życzymy powodzenia eko-ekipie „Kapibar ze Słonecznych Łubnian” 😊