AktualnościSportgrupa ludzi

13.05.2023r. w Publicznej Szkole im. Powstańców Śląskich w Łubnianach odbył się rodzinny Festyn Szkolny pod hasłem „Lokalna Akcja Sportowa”.

Ideą festynu poza integracją całej społeczności lokalnej jest promowanie aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia oraz konstruktywnego sposobu spędzania czasu wolnego w gronie rodzinnym
i na świeżym powietrzu.

W tym wyjątkowym wydarzeniu, które nie pierwszy już raz odbyło się w sobotnie, majowe popołudnie, brali udział chętni uczniowie, ich rodzice, rodziny, grono pedagogiczne, a także absolwenci, pracownicy i wszyscy przyjaciele naszej szkoły.

Podczas festynu uczestnicy zdobywali punkty wykonując poszczególne zadania sportowe.  Tradycyjnie były to takie konkurencje, jak:

 • Bieg w miejscu w czasie 20 sekund z klaśnięciem pod kolanem
 • Trójskok w dal z miejsca obunóż (odległość liczona własnymi stopami)
 • Rzuty piłką do kosza w czasie 20 sekund
 • Kozłowanie piłki ręcznej slalomem
 • Skoki w workach
 • Skoki z piłką pomiędzy nogami
 • Skoki na skakance w czasie 30 sekund
 • Wykonywanie skłonów w przód w leżeniu tyłem z ugiętymi nogami (popularnie zwane „brzuszki”)
 • Bieg wahadłowy na dystans 5 metrów w czasie 30 sekund.

Klasa, która uzyskała po zsumowaniu punktacji każdego z jej uczniów, rodziców i sympatyków najwyższy wynik miała okazję wygrać pieniądze w ramach dofinansowania na potrzeby klasy, np. na wycieczkę lub wspólne wyjścia czy wyjazdy. W zawodach „Kasa dla klasy” wzięło łącznie udział 212 osób.

Najwyższy wynik udało się zebrać przedstawicielom klasy II. W konkurencjach sportowych punkty dla tej klasy zbierały 43 osoby i udało im się łącznie uzyskać aż 11.833 punkty. Drugie miejsce zajęła klasa V, która uzyskała 7.892 punkty, o które walczyło 25 osób. Na pozycji trzeciej uplasowała się klasa III z wynikiem 7.423 punktów, które dla klasy zdobywało 28 osób.

Pozostałe klasy otrzymały wyróżnienia, a ich wyniki to: Klasa I (27 osób) – 7.129 pkt., klasa VII (25 osób) – 5.833 pkt., klasa VI (19 osób) – 5.567 pkt., klasa VIII b (17 osób) – 5.282 pkt., klasa IV (20 osób) – 5.204 pkt., klasa VIII a (15 osób) – 4.321 pkt.

Wygraną w konkurencjach sportowych mogły poszczycić się poza klasami także indywidualni uczestnicy festynu. Zwycięzcą lub zwyciężczynią w poszczególnych kategoriach (uczennice, uczniowie, kobiety, mężczyźni) zostawały osoby, których suma punktów ze wszystkich zadań była najwyższa. W tym roku wyniki przedstawiają się następująco:

W kategorii „Uczennice”:

 • Daria Jagosz z klasy VIII a – 350 punktów
 • Paulina Bartosz z klasy VIII a – 345 punktów
 • Hanna Piwowar z klasy VII – 344 punkty

W kategorii „Uczniowie”:

 • Maksymilian Stręciok z klasy VII – 389 punktów
 • Maksymilian Romanowski z klasy VII – 367 punktów
 • Xavier Moczko z klasy VII – 358 punktów

W kategorii „Kobiety”:

 • Pani Bernadeta Matyschok – 353 punkty ex aequo z Panią Sandrą Kasprzyk, która zdobyła wprawdzie mniejszą ilość punktów, bo 349, ale podczas festynu zawieruszyła się przy liczeniu głosów kartka z punktacją pani Bernadety, przez co Pani Sandra została wyczytana jako kobieta z najwyższą ilością punktów. W tej sytuacji obie Panie pozostają na pierwszym miejscu, a my za zamieszanie serdecznie przepraszamy.
 • Pani Weronika Kubiak – 348 punktów
 • Pani Agnieszka Paszek – 347 punktów

W kategorii „Mężczyźni”:

 • Pan Dawid Langosz – 395 punktów
 • Pan Krystian Matyschok – 370 punktów
 • Pan Tomasz Kozielski – 367 punktów

Ponadto podczas festynu odbyło się losowanie nagród, które wygrać mógł każdy uczestnik i każda uczestniczka zmagań sportowych. Tegoroczni szczęściarze to:

 • Błażej Fiech z klasy I
 • Paulina Buhl z klasy VIII a
 • Pan Piotr Patrzek – tato Alexa z klasy I
 • Paulina Bartosz z klasy VIII a
 • Pani Benita Grelich – Romanowska – mama Maksymiliana z klasy VII i Jakuba z klasy V
 • Piotr Duława z klasy VIII a
 • Paulina Panicz z klasy IV
 • Kostia Shkrab – brat Ksenii z klasy II, w imieniu którego nagrodę odebrała Pani Olha – mama Ksenii.

Wszystkie zmagania sportowe były omawiane i relacjonowane przez naszego szkolnego konferansjera – pana Norberta Dreiera, nauczyciela informatyki i matematyki oraz fotografowane przez szkolnego fotografa – pana Dariusza Palta, nauczyciela wychowania fizycznego, który jednocześnie pełnił funkcję koordynatora akcji sportowej. Punkty uczestników były zliczane przez Panią Dyrektor – Wiesławę Palt – koordynatorkę festynu oraz pomagające jej panie: Lidię Kandorę, Jolantę Begińską i Teresę Lempik. Przy stanowiskach sportowych w rolę sędziów wcielili się wszyscy obecni na festynie nauczyciele oraz pracownicy naszej szkoły.

Podczas festynu dzielni sportowcy i goście mogli posilić się kupując pyszne kiełbaski, pizzę, frytki, popcorn lub słodkości, takie , jak ciasta, lody czy watę cukrową.  Mogli również liczyć na strawę duchową, ponieważ w tym roku dodatkową atrakcją turnieju były występy artystyczne naszych zdolnych i utalentowanych uczniów, zorganizowane, przygotowane i poprowadzone w ramach działań innowacji „Uczeń z Pasją” przez naszą szkolną panią psycholog – Beatę Gędźbę – Kaczmarek.

Swoje talenty prezentowali podczas występów:

 • Justyna Kistela (klasa VIIIa) – wiersz Mamty Agarwal „Sprtsmanship” o duchu walki i rywalizacji sportowej (w odniesieniu do sportowego charakteru festynu) w języku angielskim
 • Patryk Moj (klasa IV) – recytacja wiersza „Obietnice Taty” (ku przestrodze wszystkim rodzicom) oraz gra na gitarze piosenki Macieja Maleńczuka „Ostatnia nocka”
 • Karolina Witek (kl.VIII b) i Emilia Holik (PSP Budkowice) – taniec akrobatyczny
 • Maja Włodarczyk (kl.II) i Blanka Pisula (kl.II) – piosenka Wersow „Ten jeden moment”
 • Lena Fierek (kl. V) – piosenka Sanah „Warcaby”
 • Aleksandra Witek (kl. II) i Blanka Pisula (kl.II) – taniec do utworu Nicki Minaj „Starships”
 • Maja Włodarczyk (kl. II) i Aleksandra Witek – piosenka Sanah „Ale jazz”
 • Kseniia Shkrab (klasa II) – piosenka w języku ukraińskim „Niezlamna”
 • Weronika Lempik (kl.II) i Milena Piechota (kl.II) – taniec do utworu zespołu
  The Neighbourhooh „Sweater Weather”
 • Oliwia Lempik (kl. III), Emily Staś (kl. III), Nicole Staś (kl.VIII a) – piosenka „Nic dwa razy” Sanah
 • Laura Matyszok (kl. V) – wiersz w języku polskim pt. „Wieża woła o pomoc”
 • Paulina Panicz – taniec do piosenki Maroon 5 „Move like Jagger” (wersja speed up)
 • Lena Kansy – Budzicz – utwór na skrzypcach Koncert Seitza
 • Mateusz Poliwoda – piosenka Dawida Kwiatkowskiego „Idziesz ze mną”

Występy solistów, duetów i trio były przeplatane z występami grupowymi reprezentantów uczniów klasy II: Dominik Filkok, Weronikaa Lempik, Emilia Kaczor, Piotr Kansy – Budzicz, Wojciech Nalewaja, Tereza Ostapchuk, Alex Patrzek, Milena Piechota, Blanka Pisula, Karol Piwowar,  Kseniia Shkrab, Marcel Staś, Mateusz Stotko, Wojciech Symala, Aleksandra Witek, Maja Włodarczyk, Szymon Wojtkowiak, Antoni Worożański. Uczniowie prezentowali zabawy ruchowe połączone z nauką angielskich słówek oraz śpiewali piosenki w języku angielskim, poznane przez siebie podczas zajęć z koła języka angielskiego (prowadzone w szkole przez panią Beatę Gędźbę – Kaczmarek).

Opiekunami sprzętu technicznego, informatycznego i nagłaśniającego byli uczniowie z klasy VIII a: Igor Włodarczyk, Michał Czech i Gabriel Bul. Igor Włodarczyk dodatkowo jeszcze przygotował podkłady muzyczne dla występujących w części artystycznej uczniów i pełnił rolę DJ podczas występów.

Atrakcji i wrażeń podczas festynu było mnóstwo, a wszystkie służyły integracji, świetnej zabawie oraz rozwijaniu sprawności i zdolności uczestników. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy doskonałej formy, artystom gratulujemy talentu i odwagi, a gościom dziękujemy za przybycie i udział w naszym wyjątkowym Festynie Szkolnym. Dziękuję Gronu Pedagogicznemu, pracownikom szkoły, Radzie Rodziców, rodzicom za pomoc i zaangażowanie oraz sponsorom. Do zobaczenia w przyszłym roku 😊