21.03.2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Łubnianach odbył się Apel z okazji 1 – go Dnia Wiosny, który zorganizowały panie: Katarzyna Matyjaszczyk – wychowawczyni klasy II, a także szkolny logopeda i pedagog oraz Beata Gędźba – Kaczmarek – szkolny psycholog, a także doradca zawodowy i edukacyjny.

Podczas pierwszej części apelu przygotowanej przez panią Katarzynę Matyjaszczyk mogliśmy podziwiać nie tylko talent, ale i wręcz kunszt aktorski uczniów klasy drugiej, którzy wzorowo wcielili się w odgrywane przez siebie role biorąc udział w przedstawieniu pod tytułem „Reporterskim okiem – w poszukiwaniu wiosny”.

Konwencja przedstawienia oparła się na sprawozdaniach reporterów z poszukiwań wiosny. Wiosny poszukiwała również mama z dwójką przeuroczych dzieci podczas wiosennego spaceru. Rodzina odbywała swoją poszukiwawczą wyprawę w warunkach atmosferycznych podobnych do tych, jakie nam niestety było dane doświadczać w ostatnich dniach, a zatem pisząc wprost: najzwyczajniej w świecie było im zimno. Zmarznięci spacerowicze postanowili powrócić do domu, gdzie zajęli się oglądaniem programu telewizyjnego, w którym to spiker prowadził audycję poświęconą poszukiwaniom oznak wiosny, a reporterzy z kolei zajmowali się zdawaniem relacji z tego, co swym tytułowym reporterskim okiem udało im się wyśledzić, zobaczyć i odkryć.

Przedstawienie miało również charakter interaktywny. Uczniowie zgłaszający się lub wybierani spośród publiczności mieli za zadanie przeczytać i przyporządkować nazwy wiosennych kwiatów do zdjęć, na których przedstawione były ich odpowiedniki. Zdjęcia kwiatów prezentowane były przez przepięknie i wiosennie ubrane i rozpromienione uczennice klasy drugiej.

W sztuce nie zabrakło także zwierząt i jak na wiosenne przedstawienie przystało, pojawiły się w niej ptaki, a wśród nich bocian, a także oczywiście niedźwiedź zbudzony z zimowego snu.

W rolach głównych obsadzeni zostali wyjątkowo utalentowani młodzi adepci szkoły teatralnej prowadzonej przez reżyserkę tej niezwykłej sztuki i jednocześnie ich wychowawczynię – panią Kasię. Wśród nich możemy wymienić takie sławy, jak między innymi:

Sebastian Przybulski wcielający się w rolę niedźwiedzia, Antoni Worożański, który zagrał rolę spikera, Maja Włodarczyk, Marcel Staś i Alex Patrzek, którzy wcielili się w role reporterów, a także grająca rolę mamy – Aleksandra Witek oraz odtwórcy ról jej dzieci: Blanka Pisula i Jakub Grzesik. Role ptaków odegrali Piotr Kansy – Budzicz oraz Dominik Filwok, a także grający bociana Wojciech Nalewaja. Role przepięknych, wiosennych kwiatków przypadły jeszcze piękniejszym aktorkom, którymi były: Emilia Kaczor, Weronika Lempik, Sophie Lyra, Ines Matyschok, Milena Okęcka oraz Milena Piechota.

 

Podczas drugiej części apelu zatytułowanej „Uczniowie z pasją”, przygotowanej przez panią Beatę Gędźbę – Kaczmarek, mogliśmy podziwiać program artystyczny i występy utalentowanych w wielu dziedzinach uczniów naszej szkoły. Wśród talentów prezentowanych przez uczniów znalazły się umiejętności wokalne, instrumentalne, taneczne, akrobatyczne, poetyckie, a nawet tak wyjątkowa umiejętność, jak błyskawiczne układanie kostki Rubika.

Program artystyczny rozpoczął się występem uczniów klasy drugiej, którzy w języku angielskim odśpiewali i w dużej części odtańczyli w przecudownie kolorowy i wiosenny sposób piosenkę „Rainbow Colors” („Kolory tęczy”).

Po tak energetycznym występie mogliśmy wszyscy usłyszeć dużo spokojniejszy, piękny i nostalgiczny utwór we wzruszającym i czarującym wykonaniu zdolnej uczennicy klasy drugiej, którą jest – Maja Włodarczyk, pochodzący z filmu „Vaiana: Skarb oceanu” i zatytułowany „Pół kroku stąd”.

Tuż po rozśpiewanej artystce swój talent zaprezentowali gitarzyści z klasy drugiej: Dominik Filwok i Piotr Kansy – Budzicz. Dominik zagrał na gitarze utwór „Dotknij Panie moich oczu” oraz piosenkę zespołu Skaldowie pod tytułem „Wiosna”.

Niespodzianką programu okazał się gościnny występ pana Krzysztofa Chalińskiego, naszego uzdolnionego muzycznie nauczyciela historii, WOS-u i religii, który przy akompaniamencie młodego i zdolnego instrumentalisty odśpiewał grane przez niego na gitarze wspomniane wyżej utwory.

Drugi z kolei gitarzysta – Piotr miał okazję w niezwykle udany sposób zadebiutować na szkolnej scenie i zaprezentować swój wyjątkowy talent grając piękny i oryginalny utwór zatytułowany „Zmartwienie”.

W dalszej kolejności roztańczony duet uczennic z klasy drugiej, w składzie Aleksandra Witek i Blanka Pisula porwał publiczność swoim dynamicznym i efektownym występem akrobatyczno – tanecznym do utworu Nicki Minaj „Starships” w wersji przyspieszonej. Choreografię do ich występu ułożyła starsza siostra Aleksandry – Karolina Witek, nasza szkolna ekspertka od akrobatycznych trików.

Dziewczęta po swoim fantastycznym występie ustąpiły miejsca na scenie innemu utalentowanemu duetowi, tym razem jednak wokalnemu.  Szkolną publiczność zachwyciły swoim śpiewem pełne pasji siostry – drugoklasistka Emilia Kaczor i czwartoklasistka Dominika Kaczor wykonując brawurowo i wzorowo piosenkę „Duch Wolności” zespołu 4Dreamers.

Ducha wolności, talentu, zręczności i szybkości z pewnością nie zabrakło kolejnemu występującemu – Sebastianowi Przybulskiemu z drugiej klasy, który zaprezentował swoje niezwykłe umiejętności związane z błyskawicznym układaniem kostki Rubika. Sebastian pobił swój czas sprzed ostatniego występu na naszej szkolnej scenie i tym razem ułożenie wszystkich 26 małych sześcianów wokół wewnętrznego przegubu tak, by na każdej z sześciu ścian kostki posiadały one inny kolor, zajęło mu niespełna półtorej minuty.

Po wyczynowym występie Sebastiana na scenie pojawiło się przeurocze trio muzyków z klasy drugiej w postaci dwóch wokalistek i gitarzysty. Utwór artystki Sanah pod tytułem „Szampan” zaśpiewały Maja Włodarczyk i Ines Matyszok, a na gitarze przygrywał im Dominik Filwok. Dziewczęta zaczarowały widownię nie tylko swoimi popisami wokalnymi, ale także wdzięczną gestykulacją i tańcem podczas śpiewu, natomiast Dominik wzbudził podziw zgromadzonych różnorodnością utworów w swoim repertuarze gitarowym, wszak był to już trzeci utwór, który zagrał podczas tego wiosennego apelu.

Następnie swój wyjątkowy recytatorski dar zaprezentowała na scenie także pełna pasji i talentów uczennica, ale dla odmiany nie z klasy drugiej, a z klasy piątej – Laura Matyschok, która w poruszający i zapierający dech w piersiach sposób zadeklamowała wiersz „Wieża woła o pomoc”. Tak piękna interpretacja tego wiersza przyniosła Laurze laury już wcześniej, bowiem swoją recytacją uczennica zdobyła pierwsze miejsce w konkursie recytatorskim w Byczynie.

Po występie Laury przyszedł czas na „girlpower” i na scenę wkroczyły cztery przebojowe dziewczęta z klasy czwartej w składzie: Yana Kuzyk, Vanessa Krafczyk, Antonina Górka i Michalina Rybka. Ten wyjątkowy kwartet wokalny zaprezentował piosenkę Sanah i Vito Bambino „Ale jazz!” nazywany przez nas wszystkich roboczo „Kawka na wynos”. Artystki dostarczyły swoim występem więcej pozytywnej energii niż niejedna kawka na wynos, a przy tym tak zaktywizowały i porwały do wspólnego śpiewania wspaniałą publiczność, że okazało się, że w naszej szkole są sami utalentowani uczniowie i nauczyciele.

Żeby tego było mało, tuż po występie wokalnym, dwie z czterech przed chwilą śpiewających artystek: Yana Kuzyk i Vanessa Krafczyk wraz z dołączającą do nich koleżanką z klasy – Marleną Grzesik, zabrały się (wprawiając wszystkich w zdumienie) do prezentowania tym razem swojego talentu tanecznego. Dziewczęta fenomenalnie wykonały taniec akrobatyczny do przyspieszonej wersji utworu „Riptide”, w wersji wolniejszej w oryginale wykonywanego przez Vance Joy. Tancerki zebrały nie tylko gromkie brawa, ale i wyrazy uznania od ożywionej publiczności.

Program artystyczny zwieńczył występ niebywale uzdolnionego wokalnie ucznia klasy czwartej – Mateusza Poliwody, który wykonał w swojej własnej interpretacji cover Becky Hill utworu „Forever Young” w oryginale śpiewanego przez zespół Alphaville. Mateusz tym występem wprowadził magiczną atmosferę na sali i pozostawił w cudownym poruszeniu i osłupieniu wszystkich uczestników kończącego się w tak piękny sposób apelu.

 

Dziękujemy wszystkim artystkom, artystom, paniom, panom i publiczności za stworzenie tak wspaniałej atmosfery podczas naszych szkolnych obchodów 1-go Dnia Wiosny. Już teraz nie pozostaje nam nic innego, jak tylko wypatrywać 1-go Dnia Lata 😊