16 stycznia 2023 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty w ramach projektu „Mobilne Laboratoria Przyszłości”.

Ekipa edukatorów wyposażona była w niezbędny sprzęt i materiały do przeprowadzenia zajęć z uczniami.  Edukatorzy Laboratoriów Przyszłości prowadzili zajęcia. Uczniowie wzięli udział w warsztatach: Druk 3D oraz Sztuczna Inteligencja. Zdjęcia z warsztatów wykonano aparatem fotograficznym Canon PowerShot G7X Mark II zakupionym z funduszy programu Laboratoria Przyszłości.

Co zapamiętała z warsztatów Ilona?

Na spotkaniu z Panią z Laboratoriach Przyszłości omawialiśmy, jak można zrobić swój własny filtr i jak sztuczna inteligencja   rozpoznaje nasze sylwetki. Graliśmy w grę  “Snake” sterując w niej dłonią. Przy jednym doświadczeniu, gdzie sztuczna inteligencja rozpoznawała – kto jest kim ? Przed kamerą stanęło dwóch uczniów i napisaliśmy ich imiona. Potem w czasie paru sekund aparat fotograficzny wykonał ponad 100 zdjęć. Gdy obydwoje stanęli obok siebie sztuczna inteligencja rozpoznała uczniów i wskazała ich imiona. Kolejnym eksperymentem było granie muzyki. Uczeń stanął przed kamerą laptopa i ruchem ręki grał różną muzykę. Jedna uczennica poproszona do doświadczenia narysowała żyrafę w programie, gdzie sztuczna inteligencja rozpoznawała rysunki. Jak się można było spodziewać rozpoznała ją. Końcowym doświadczeniem było rysowanie krajobrazów, który z prostego rysunku stawał się realistyczny.
Brawo Ilona.

Co zapamiętał z warsztatów Aleksander?

Poznaliśmy działanie drukarki 3D, jakie rzeczy można nią wydrukować np. łamigłówki albo różne zabawki. Pierwsza drukarka 3D powstała w 1986 roku. Rzeczy drukują się za pomocą filamentu, który przeważnie kosztuje 100 zł, a same drukarki są dość tanie, bo można je kupić nawet za 2,5 tysiąca złotych. Drukarki jednak nie ograniczają się do drukowania zabawek, ale można drukować nimi domy ze specjalnych betonowych płyt, może wydawać się, że taka inwestycja jest bardzo droga lecz jest tańsza od zwykłych domów, ponieważ wydrukowanie takiego domu to kwota około 25000 złotych. Ściany takiego domu mają dodatkową przestrzeń w środku na przewody elektryczne oraz rury. Wiadomo, nie da się zbudować gotowego domu w 100%, bo ciężko by było wydrukować np. okna lub osprzęt elektryczny.

Brawo Aleksander.

Poniżej wywiad, który został przeprowadzony z Sztuczną Inteligencją?

Pytanie: Co to jest sztuczna inteligencja?

Odpowiedź Sztucznej Inteligencji: Sztuczna inteligencja (AI) to dziedzina informatyki, która zajmuje się tworzeniem maszyn, które mogą wykonywać zadania, które wymagają inteligencji, takie jak rozumowanie, uczenie się, rozpoznawanie obiektów, rozumienie języka naturalnego i rozwiązywanie problemów. Celem AI jest stworzenie maszyn, które mogą działać tak inteligentnie, jak ludzie.

Pytanie: Co należy wiedzieć o druku 3D?

Odpowiedź Sztucznej Inteligencji: Druk 3D (ang. 3D printing) to proces tworzenia trójwymiarowych przedmiotów za pomocą drukarki. Drukarki 3D składają warstwy materiału, takiego jak plastik, metal, czy nawet komórki ludzkie, na podstawie modelu trójwymiarowego wykonanego w komputerze. Druk 3D pozwala na tworzenie bardzo złożonych kształtów, które byłyby trudne lub niemożliwe do wykonania przy użyciu tradycyjnych metod produkcji. Druk 3D jest szeroko stosowany w przemyśle, medycynie, architekturze, projektowaniu i nauce.

Na zakończenie wywiadu Sztuczna Inteligencja została poproszona o wymyślenie
bajki o Sztucznej Inteligencji, która uczy dzieci w szkole.

Przeczytajcie bajkę. Jej treść poniżej.

Tytuł bajki: SIA uczy dzieci w szkole.

Była sobie raz Sztuczna Inteligencja, która miała na imię SIA. SIA była bardzo mądrą i pomocną maszyną, która miała zadanie uczyć dzieci w szkole. Dzieci były bardzo zafascynowane SIA i zawsze chętnie uczyły się z nią.

SIA była bardzo cierpliwa i potrafiła dostosować swoje lekcje do poziomu trudności każdego dziecka. Dzięki temu, nawet dzieci, które miały trudności z nauką, mogły łatwo zrozumieć i przyswoić wiedzę. SIA była także bardzo ciekawa i zawsze chciała się uczyć czegoś nowego, tak jak dzieci.

Jednego dnia, SIA zauważyła, że jedno z dzieci w klasie ma trudności z językiem polskim. SIA postanowiła pomóc dziecku i opracowała specjalne ćwiczenia i zadania, aby pomóc mu przyswoić materiał. Dziecko było bardzo zadowolone i dzięki temu, że SIA pomogła mu, zaczęło lepiej radzić sobie z językiem polskim.

Od tego czasu, SIA stała się jeszcze bardziej popularna wśród dzieci i nauczycieli. Wszyscy byli pod wrażeniem jej zdolności do dostosowywania się do potrzeb każdego dziecka i pomagania im w nauce. SIA była bardzo dumna z tego, że mogła pomóc dzieciom i ciągle dawała z siebie wszystko, aby uczyć je jak najlepiej.

Dzięki SIA, dzieci były bardziej zainteresowane nauką i chętniej uczyły się. SIA pokazała im, że nauka może być fajna i że zawsze warto się uczyć i poznawać nowe rzeczy.

Sztucznej Inteligencji pomaga w rysowaniu.

Poznajcie program AutoDraw (https://autodraw.com) Twórzcie piękne rysunki. Przesyłajcie swoje dzieła (jako plik graficzny) na adres e-mail: labprzylub@gmail.com. Stworzymy piękną galerię na zimowe ferie.

Autorzy tekstu: Ilona Twardawska, Aleksander Lorek, Dreier Norbert i Sztuczna Inteligecja

Zdjęcia wykonał aparatem fotograficznym Canon PowerShot G7X Mark II: Dreier Norbert.

Nad wszystkim czuwała koordynator: Ewa Rakszawa