21 grudnia uczniowie i nauczyciele PSP w Łubnianach wzięli udział w Rajdzie Bożonarodzeniowym; „Choinka dla zwierząt”. Celem rajdu było zainspirowanie uczniów do działań proekologicznych, uwrażliwianie na potrzebę dokarmiania zwierząt w okresie zimy. Zamysłem projektu było budowanie nastroju Świąt Bożego Narodzenia, integracja zespołu szkolnego poprzez realizowanie wspólnej akcji, a także promowanie aktywnego spędzania czasu.

Rajd rozpoczęto apelem przed budynkiem szkoły, po uroczystym przywitaniu przez Panią Dyrektor p. Wiesławę Palt około godziny 9.00  uczestnicy Rajdu ruszyli do lasu.  Plecaki były pełne smakowitych ozdób, które mieli docelowo zanieść do lasu i przyozdobić nimi choinki.  Uczniowie dzień przed rajdem (tj 20.12.2022) własnoręcznie przygotowali ozdoby choinkowe z naturalnych okazów, były to m in. marchew, jabłka, orzechy, kolby z kukurydzy, nasiona, słonina itp). Uczniowie oraz nauczyciele wykazali się niezłomną wytrwałością pokonując w dwie strony około 6 km trasy pieszo. Mimo trudnych warunków pogodowych, zaśnieżonych i oblodzonych dróg wędrówka przebiegła sprawnie i bezpiecznie. Po dotarciu do lasu, czekała miła niespodzianka przygotowana przez pracowników Nadleśnictwa Kup; komendanta Straży Leśnej Pana Jerzego Bednarza, oraz strażnika leśnego Pana Adama Janickiego. Na miejscu uczniowie rozgrzali się przy ciepłej herbacie, ognisku, jak również był przygotowany słodki poczęstunek. Uczestnicy Rajdu zabrali ze sobą karimaty, na których odpoczywali, rozmawiali, ciesząc się wspólnymi chwilami na łonie przyrody, w otoczeniu bajkowej zimy. W dalszej części Rajdu uczniowie wraz z opiekunami ruszyli w głąb lasu, każda klasa miała za zadanie wybrać jedną choinkę, by ozdobić ją przyniesionymi naturalnymi “ozdobami”. Zostały przystrojone kilkanaście drzewek, uczniowie mocno się zaangażowali, ponieważ przyniesione naturalne-jadalne ozdoby były bardzo estetycznie wykonane. Łańcuchy warzywno-owocowe, zawieszki w łupinach kokosa z ziarnami, gwiazdki wycięte z selera, sople lodu z marchewek.

Następnie uczestnicy Rajdu spotkali się ponownie przy ognisku, gdzie nastąpiło podsumowanie akcji, Pan Adam Janicki- Strażnik Leśny poprowadził pogadankę związaną z potrzebą dokarmiania zwierząt zimą. Były brawa i podziękowania złożone przez Panią Dyrektor Wiesławę Palt na ręce organizatorów Rajdu: P. Justynie Janickiej- wychowawczyni klasy pierwszej, oraz Pracownikom Nadleśnictwa Kup.

Na miejsce Rajdu, do lasu przyjechały media TVP Opole, Radio Doxa. Uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję wypowiedzieć się na temat własnych odczuć związanych z przedświąteczną akcją. Można uznać, że Rajd stał się wyjątkową formą wprowadzenia uczniów oraz nauczycieli w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. To wyjątkowy czas, kiedy otwieramy nasze serca na potrzeby innych, dzielimy się prezentami. Społeczność szkolna PSP Łubniany postanowiła swoje serca otworzyć na potrzeby zwierząt tworząc dla nich prezenty na choince. Pomaganie wymaga poświęcenia, dlatego forma Rajdu ukazuje uczniom aspekt wychowawczy. Niesienie pomocy innym często wymaga zrezygnowanie z własnej strefy komfortu,na rzecz innych. Rajd Bożonarodzeniowy, dzięki wysiłkowi włożonemu w jego przebieg, zaowocuje w przyszłości. Realizacja wspólnego szlachetnego celu przyniosła więcej pozytywnych skutków, niż oczekiwano. Wesołych Świąt życzy PSP Łubniany.