1. 9.00 przedstawienie harmonogramu Rajdu Bożonarodzeniowego uczniom oraz nauczycielom. Pogadanka tematyczna z pracownikiem Lasów Państwowych Panem Adamem Janickim, omówienie celu spotkania. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa pieszych na drogach publicznych.
2. 930 wyjście spod budynku szkoły, przemarsz do lasu wzdłuż ulic: Opolska, Kościelna, dotarcie do lasu (2, 7 km), czas przejścia: około 30 min.
3. 1000-1015 rozpoczęcie działań; wskazanie wyznaczonych miejsc przez leśnika, ustrojenie ustalonych drzewek (każda klasa stroi jedno drzewko).
4. 1100 zbiórka przy namiocie Nadleśnictwa, poczęstunek (ciepła herbata i pierniki).
5. 1130 podsumowanie akcji, przemarsz do szkoły tą samą trasą.
6. 1200 powrót do szkoły, przerwa obiadowa, kolejne lekcje wg planu.
Informacje dodatkowe dla wychowawców i rodziców:
- Na dzień przed rajdem (tj. 20.12.22r.) przygotowujemy naturalne okazy, którymi ozdobimy w lesie drzewka dla zwierząt. Można wykorzystać: warzywa (marchew, buraki, pietruszka, ziemniaki), owoce (jabłka, gruszki, orzechy, suszone owoce), kolby kukurydzy i siano. Nasze naturalne „ozdoby” będziemy zawieszać na choince w lesie, dlatego należy zamocować je na sznurku (można zrobić łańcuchy np. z suszonych owoców, siana). Ozdoby pakujemy do plecaków, które uczniowie zabiorą z sobą do lasu.
- Zabieramy ze sobą karimaty (3- 4 sztuki na klasę), aby móc później usiąść na nich w celu odpoczynku i napicia się herbaty.
- Przypominamy uczniom o odpowiednim ubiorze (ciepła odzież, kurtka, czapka, szalik, rękawiczki, odpowiednie buty).
Projekt
Rajd Bożonarodzeniowy „Choinka dla zwierząt”
Data: 21.12. 2022 r.
Cele szczegółowe:
Celem rajdu jest zainspirowanie uczniów do działań proekologicznych na rzecz lokalnego środowiska przyrodniczego, uwrażliwianie na potrzebę dokarmiania zwierząt w okresie zimy. Zamysłem projektu jest budowanie nastroju Świąt Bożego Narodzenia, integracja zespołu szkolnego poprzez realizowanie wspólnej akcji. Celem działań jest ukazanie uczniom sposobu aktywnego spędzania czasu, połączone z obserwacją, poznawaniem roślin, zwierząt żyjących w lesie, a także kształtowanie zdrowego stylu życia- przebywanie na łonie przyrody. Organizacja akcji oparta jest o podstawę programową dla klas 1-3, jak również dla klas 4-8. Włączanie uczniów do działań proekologicznych powinno zyskać duże uznanie w środowisku lokalnym, jest to również swoista forma promocji szkoły. Dzięki realizacji tak oryginalnego zadania, jakiego jeszcze nie było na terenie Gminy Łubniany, można stworzyć nową tradycję, która będzie realizowana w każdym roku szkolnym tuż przed Świętami Bożego Narodzenia.
Plan działania :
Punktem docelowym jest pobliski las w Łubnianch, po ówczesnym przemarszu uczniów. (Szczegółowy przebieg rajdu zostanie opracowany i wcześniej przedstawiony uczestnikom). Każda klasa PSP w Łubnianch wraz z wychowawcami będzie miała za zadanie ozdobić jedno drzewko w lesie- wykorzystując do tego naturalne okazy (marchew, jabłka, orzechy, pomarańcze, kolby z kukurydzą itp). Drzewko ma przypominać „ustrojoną choinkę „, ale docelowo naturalne ozdoby bedą stanowiły pokarm dla zwierząt, który w okresie zimowym jest dla nich trudny do zdobycia. Po wykonaniu zadania uczniowie wezmą udział w krótkiej lekcji przyrodniczej z leśnikiem, a także napiją się ciepłej herbaty oraz zjedzą pierniczki. W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, spotkanie przybierze charakter „szkolnej wigilii w terenie”, gdzie będzie czas na życzenia, miłą i serdeczną atmosferę, która wprawi nas w nastrój zbliżających się Świąt. Założeniem akcji jest także zbudowanie atmosfery wspólnoty, życzliwości, rozbudzenie uczuć chęci niesienia pomocy innym, w tym także uwrażliwiania na potrzeby zwierząt. Po spotkaniu nastąpi powrót uczniów do szkoły.
Organizacja:
Organizator: Justyna Janicka
Współpraca: Nadleśnictwo Kup
Koszty: dofinansowanie przez Lasy Państwowe- Nadleśnictwo Kup .
Inne potrzeby:
- Organizacja termosów i kubków z ciepłą herbatą.
- Zbiorka w klasach (dzień przed ) naturalnych okazów i przygotowanie ich do zawieszenia.
- Organizacja karimat aby móc odpocząć przy poczęstunku.
Realizacja wspólnego szlachetnego celu może przynieść więcej pozytywnych skutków niz oczekujemy.