Aktualnościgrupa ludzi

19.10.2022r. odbyła się wycieczka do Opola, w której uczestniczyli najstarsi uczniowie naszej szkoły z klas VII, VIII a i VIII b wraz z paniami: Magdaleną Swobodzian, Małgorzatą Sygulką – Dunat i Beatą Gędźbą – Kaczmarek.

Młodzież pod opieka pań wybrała się do Muzeum Śląska Opolskiego przy Małym Rynku 7. Uczniowie podzielili się na grupy i  wymiennie korzystali z różnego rodzaju atrakcji. Między innymi nasi uczniowie mogli zwiedzić i podziwiać wystawę czasową „Dawne zawody w miniaturze”. W miejscu wystawy odbyły się warsztaty, które w ramach zajęć z doradztwa zawodowego przeprowadziła pani Beata Gędźba – Kaczmarek. Każdy z uczniów miał też za zadanie zapoznać się z opisem, zreferować i omówić wybrany zawód i przedstawić go grupie. Młodzież mogła poznać różne zawody, zarówno te dawne i zanikające, jak i te, które obecnie jeszcze istnieją, choć są już znacznie mniej popularne lub funkcjonują w zmienionej formie. Uczniowie poznawali ich nazwy, specyfikę, przedstawicieli oraz znaczenie, jakie pełniły w minionych latach w życiu zawodowym i społecznym.

W tym czasie pozostali uczniowie z drugiej grupy zwiedzali zabytkową kamienicę czynszową przy ul. Św. Wojciecha 9 (tuż obok Muzeum). Młodzież mogła zwiedzić siedem różnych mieszkań i dowiedzieć się, jak w różnych latach i okresach żyli i mieszkali ludzie, w jakim stylu urządzano izby i pokoje, jakie były wówczas meble, urządzenia domowe, wystrój i zwyczaje. Prezentowane eksponaty i mieszkania ukazywały przekrój zmian i rozwoju w przeciągu minionych lat, począwszy od roku 1890 do niemal współczesnych czasów, ponieważ ostatnie mieszkanie było urządzone w stylu lat 60-tych. Zarówno pierwsze, jak i drugie wydarzenie podczas wycieczki pozwoliło młodzieży podglądnąć choćby przez przysłowiową dziurkę od klucza, jak wyglądało życie zanim oni sami pojawili się na świecie i odkryć przed nimi choć przemijający, to jednak ciekawy, znany im tylko z filmów świat.

Ponadto podczas zwiedzania zabytkowej kamienicy czynszowej uczniowie mieli okazję wziąć udział w grze edukacyjnej „Ogryzek i pestka. Zero waste” w ramach projektu „Mamy rady na odpady” i kampanii edukacyjnej na terenie województwa opolskiego, który realizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego w partnerstwie z Muzeum Śląska Opolskiego. W czasie gry poznawali dawne i współczesne metody gospodarowania żywnością, które będą mogli wykorzystać we własnym gospodarstwie domowym.

Kolejną atrakcją wycieczki była możliwość zwiedzenia czterech wystaw fotograficznych, które były udostępnione do zwiedzania w galerii Muzeum Śląska Opolskiego. Uczniowie mogli między innymi zapoznać się z fotografiami nigdy wcześniej nieudostępnianymi, pochodzącymi z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej podczas zwiedzania wystawy pana Łukasza Rusznicy pod tytułem „Gdy spojrzysz mi w oczy dwa razy, rozchylę usta lub zacisnę pięści”, a także podziwiać wystawy trzech rożnych artystów – fotografów. Wśród nich była pani Katerina Kouzmitcheva z wystawą „Moja chata jest z skraju”, pan Tomasz Sikora z wystawą „Minął rok. Obrazy odkryte na nowo” oraz pan Wojciech Klimala z wystawą „Township”.

Uczniowie w przerwie zwiedzania, podziwiania i uczestniczenia w warsztatach mogli także zrobić zakupy i słodko spędzić czas w manufakturze ręcznie robionych cukierków, krówek i lizaków w znajdującym się przy Muzeum stoisku sklepu „Candyworld”, a na zakończenie wycieczki mogli zjeść posiłek w znanej i lubianej przez siebie restauracji, nazwy której nie trzeba nawet wymieniać 😊

Wycieczka z całą pewnością zatem, dzięki urozmaiceniu atrakcji, wydarzeń i wrażeń należała do bardzo interesujących, pouczających i udanych.