Aktualnościgrupa ludzi

W dniach 10.09.2022r. i 11.09.2022r. odbywały się dożynki gminne Gminy Łubniany organizowane w tym roku w Luboszycach.

W sobotę mogliśmy podziwiać między innymi występy wokalne i artystyczne dzieci ze szkół i przedszkoli z gminy Łubniany. Wśród młodych artystów nie zabrakło także reprezentantów naszej szkoły. Swój talent zaprezentowała dwójka naszych zdolnych uczniów: Wiktoria Nowak z klasy VIII b oraz Mateusz Poliwoda z klasy IV. Wiktoria zaśpiewała piosenkę pod tytułem „Arcade”, którą w oryginale śpiewa Duncan Laurence, a Mateusz piosenkę pod tytułem „Wierna, odważna i prawa” z  filmu Mulan, którą do polskiej wersji filmu wykonuje Zuza Jabłońska. Występy były wyjątkowo udane i towarzyszyły im dodatkowe, nieplanowane efekty specjalne w postaci dźwięków ulewnego deszczu, który choć był intensywny i głośny, to szybko ustąpił, zapewne pod wrażeniem talentu artystów. Wokaliści za popisy w tak trudnych warunkach otrzymali podwójne brawa i uznanie zgromadzonych gości.

W niedzielę natomiast wzdłuż ulic i dróg Luboszyc odbył się przemarsz zjawiskowego korowodu dożynkowego, w którym uczestniczyli reprezentanci przedszkoli i szkół z naszej gminy wraz ze swoimi opiekunami, ale także mieszkańcy wsi, rolnicy, strażacy, muzycy, ochotnicy i inni zaszczytni goście. Mogliśmy podziwiać uczestników przebranych w różne stroje, głównie regionalne, ale też bryczki z końmi, ciągniki z pięknie zdobionymi wozami wiozącymi reprezentantów sołectw i korony dożynkowe. Nie zabrakło nawet straży pożarnej, orkiestry, mażoretek i pani akrobatki na szczudłach.

Naszą szkołę reprezentowało równie zacne i wyjątkowe grono. W korowodzie dzielnie kroczyli  uczniowie z pierwszej klasy: Basia Mokijewska, Emilia Mania, Hubert Janicki, Niko Mojsiejewicz, Nathan Molek i Jakub Ciomek przebrani za reprezentantów różnych zawodów wraz ze swoją wychowawczynią – panią Justyną Janicką.

Z dumą paradowali również ubrani w piłkarskie stroje nasi szkolni sportowcy pod wodzą trenera – pana Dariusza Palta: uczniowie klasy VIII b – Rafaella Król, Wiktoria Nowak, Wiktoria Sowa, Karolina Witek, Lena Ślusarczyk i Aleksander Gędźba, uczeń klasy VIII a – Kacper Fila oraz uczniowie klasy VII: Dawid Sowa, Maksymilian Stręciok, Xavier Moczko i Łukasz Witek.

W paradzie brała także udział wdzięcznie machająca pomponami grupa cheerleaderek pod opieką pani psycholog – Beaty Gędźby – Kaczmarek: Amelia Nowak (kl. VII), Nicole Staś (kl. VIII a), dziewczęta z klasy V: Laura Matyschok, Hanna Stręciok, Lidia Janicka oraz z klasy IV: Marlena Grzesik, Vanessa Krafczyk, Yana Kuzyk, Paulina Panicz i Nadia Mojsiejewicz.

Korowód zamykali reprezentanci grona pedagogicznego PSP w Łubnianach, w tym panie ubrane w piękne kwiatowe suknie, wianek i  kapelusze na czele z Panią Dyrektor – Wiesławą Palt, przy boku której kroczyły wymienione już wcześniej panie: Justyna Janicka i Beata Gędźba – Kaczmarek oraz pan Norbert Dreier, który w korowodzie uczestniczył w podwójnej roli, bowiem nie tylko nauczyciela, ale także radnego Gminy Łubniany. W podwójnej roli występował również pan Dariusz Palt, który nie tylko sprawował pieczę nad sportowcami z naszej szkoły, ale także pełnił funkcję fotoreportera, uwieczniając to barwne wydarzenie na zdjęciach, które pozwolą upamiętnić nam te niezwykłe chwile.

Dożynkowy korowód zakończył się na placu kościelnym, gdzie odbyło się potem dziękczynne nabożeństwo, a po nim przemówienie Wójta Gminy Łubniany – pana Pawła Wąsiaka oraz przemówienia zaproszonych gości. Był też poczęstunek, warsztaty, dmuchane atrakcje i animacje dla dzieci oraz występy zespołów muzycznych i zabawa taneczna.

Tegoroczny barwny dożynkowy weekend już za nami, ale z niecierpliwością będziemy oczekiwać kolejnego takiego wydarzenia w przyszłym roku.