Aktualnościgrupa ludzi

Okazuje się, że tak. Lekcja w kinie wcale nie musi odbywać się w kinie, ale na Uniwersytecie Opolskim. Na takie spotkanie z edukacją medialną pojechała klasa siódma z panią wychowawczynią Magdaleną Swobodzian. Zajęcia były zorganizowane przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina. Rozpoczynały się warsztatami dotyczącymi efektów specjalnych, a po krótkiej przerwie ekranizacją filmu pt. „Wilczy gang”, który swoją tematyką nawiązywał do części warsztatowej.

Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się, że efekty specjalne to sposób na stworzenie obrazu filmowego, którego nie da się sfilmować tradycyjnymi metodami. Poznali takie efekty specjalne jak: motion capture, green screen, animatronika, popisy kaskaderskie, makiety, a także najbardziej znanego twórcę efektów specjalnych Georga Lukasa, który w krótkich filmikach opowiedział o swojej pracy. Okazuje się, że wcale nie trzeba posiadać umiejętności latania, aby wznieść się w przestworza, a zimowej aury wcale nie musi tworzyć biały puch, który znamy jako śnieg,  może nim być po prostu papier.

Uczniowie brali aktywny udział w zajęciach, a przy okazji realizowali plan pracy wychowawczej szkoły w zakresie wychowania uczniów do właściwego odbioru i wykorzystania mediów. Zajęcia były tym bardziej ciekawe, bo przeprowadzone przez aktora – pana Pawła Hajnosa, którego znamy z takich filmów jak: „Komisarz Alex”, „Na sygnale”, „Bodo”, „Wojenne dziewczyny” czy „Barwy szczęścia”.

Przed seansem odwiedziliśmy Wzgórze Uniwersyteckie i pokłoniliśmy się wielkim gwiazdom festiwali opolskich: Grechucie, Osieckiej, Niemenowi, a także zagościliśmy na krótką modlitwę do Kościoła Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha.

Magdalena Swobodzian