AktualnościUczeń z pasjąFabian

Kolejnym bohaterem cyklu Uczeń z Pasją jest Fabian Molek z klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Łubnianach.

Pasją Fabiana jest łowienie ryb. Fabian zajmuje się wędkarstwem od 2019r.  Do tego hobby namówił go wujek.  Potem Fabian swoją pierwszą wędkę dostał od taty i od tamtej pory razem z tatą jeździ na wyprawy wędkarskie co miesiąc. Teraz ma już nie tylko jedną swoją wędkę, bo aktualnie ma ich już aż sześć.  Jego ulubiona wędka to sprzęt modelu „Jaxon Tinessia Carp”.

Fabian łowi różne ryby, ale najczęściej są to jesiotry. W wywiadzie, który przeprowadził z Fabianem Maksymilian Romanowski z klasy VI, zamieszczonym poniżej będzie można dowiedzieć się, jakie sukcesy w tej dziedzinie dotąd odniósł Fabian.

W swoim wolnym czasie Fabian zajmuje się  nie tylko łowieniem ryb. Lubi też grać w piłkę nożną nie tylko po szkole z kolegami, ale także na treningach w klubie „Soccer College”. Granie w piłkę wychodzi mu całkiem nieźle i dzięki temu może także brać udział w różnych turniejach piłki nożnej, gdzie wraz ze swoją drużyną odnosi niemałe sukcesy.

Jedynym minusem związanym z godzeniem obu tych pasji ucznia jest fakt, że z uwagi na częste treningi (w tygodniu ma aż trzy treningi piłki nożnej) i wyjazdy turniejowe, swoją pasją związaną z łowieniem ryb Fabian może swobodnie zajmować się tylko raz w miesiącu.  Nasz bohater jednak planuje nadrobić czas, który mógłby poświęcić wędkowaniu podczas kilkudniowych przerw w nauce i podczas wakacji.

Teraz zapraszam do przeczytania wywiadu Fabiana z Maksymilianem
i pozdrawiam Was serdecznie życząc, by każdy z Was nie ustawał w pielęgnowaniu lub poszukiwaniu swoich pasji – Wasza pani psycholog – Beata Gędźba – Kaczmarek ?

 

WYWIAD MAKSYMILIANA ROMANOWSKIEGO Z FABIANEM MOLKIEM:

 

MAKSYMILIAN: Witam Cię Fabian. Jesteśmy kolegami z klasy, wiem zatem, że Twoją pasją jest łowienie ryb. Chciałbym teraz zadać Ci kilka pytań związanych z tym zajęciem. Zacznijmy od tego, że chciałbym się dowiedzieć, jaka była największa ryba jaką dotąd złowiłeś?

FABIAN: Witaj Maksymilian. Chętnie podzielę się informacjami na temat mojego hobby. Odpowiadając na Twoje pierwsze pytanie przyznam, że największą rybą, którą udało mi się jak dotąd złowić był Jesiotr, który ważył 2,5 kilograma i miał 91 centymetrów długości.

Jesiotr to ryba o imponujących rozmiarach, należąca do jednego z najstarszych żyjących gatunków ryb. Jego ciało jest silnie wydłużone i wrzecionowate, w przekrój poprzeczny ma pięciokątny kształt. Ponieważ przypomina rybę z poprzedniej epoki, mówi się o nim również, że to dinozaur naszych czasów. Na skórze jesiotra widoczne są charakterystyczne tarczki kostne ułożone rzędami. Jego ubarwienie jest zmienne. Zwykle grzbiet ma kolor ciemnego brązu lub szarości.

MAKSYMILIAN: Czy są jakieś miejsca do wędkowania, które byś szczególnie nam polecił?

FABIAN: Tak, uważam, że bardzo dobrym i bezpiecznym miejscem do wędkowania jest Łowisko „Kacze doły” w Ozimku. Warte polecenia jest również łowisko „Ademac” w Prószkowie.

MAKSYMILIAN: Fabian, a zdradzisz nam, jaka jest Twoja ulubiona gra wędkarska?

FABIAN: Tak, to gra symulacyjna „Fishing Planet”. Pozwala ona doskonalić swe wędkarskie umiejętności w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie – zarówno w pojedynkę, jak i wspólnie z przyjaciółmi. To gra wydana na PC i PS4. Pozwala mi ona cieszyć się moim hobby w sytuacjach, gdy nie mam okazji czy możliwość zajmować się nim w rzeczywistych warunkach, ponieważ oferuje możliwość zabawy na jednym z 7 malowniczych łowisk, odwzorowanych na podstawie ich rzeczywistych odpowiedników i charakteryzujących się różnymi warunkami klimatycznymi, ukształtowaniem terenu oraz roślinnością.

MAKSYMILIAN: Powiedz nam jeszcze, jaką rybę najbardziej chciałbyś złowić?

FABIAN: Bardzo chciałbym złowić Amura. Amur to ryba, która cechuje się smukłym tułowiem. Grzbiet ma kolor brunatnozielony, natomiast boki są złotego koloru. Charakterystyczne dla amura są duże łuski oraz umieszczone nisko, tuż przy pysku oczy. Ciało ma podobne do klenia.

Amur jest rybą ciepłowodną, więc w polskich warunkach nie zadomowił się na tyle, aby przystępować do tarła naturalnego. Dlatego też amury pochodzą ze sztucznych zarybień. W polskich warunkach amur traktowany jest jako atrakcja wędkarska, bądź kolokwialnie mówiąc żywa kosiarka, gdyż jako ryba roślinożerna często wykorzystywany jest do oczyszczania zarośniętych zbiorników. W naturalnych warunkach najbardziej odpowiednim czasem na połowy Amura jest okres od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni, a największe nasilenie jej występowania to miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień, a także wrzesień, więc wszystko przede mną w tym sezonie.

MAKSYMILIAN: Na koniec chciałbym jeszcze zapytać, jaką zanętą najczęściej łowisz ryby?

FABIAN: Przeważnie używam zanęty „Lin – Karaś” od firmy „Traper”.

MAKSYMILIAN: Bardzo dziękuję Ci za wywiad i za to, że podzieliłeś się z nami informacjami na temat swojej pasji. Życzę Ci, abyś mógł z powodzeniem dalej się nią zajmować, abyś miał wiele okazji do wędkowania, aby podczas wędkowania zawsze dopisywała Ci pogoda i nie zawodził sprzęt i oczywiście życzę Ci złowienia rekordowo wielkiej ryby!

FABIAN: Bardzo dziękuję za rozmowę i za życzenia. Pozdrawiam wszystkich i życzę powodzenia w realizowaniu swoich własnych pasji.