Warsztaty w ramach projektu „Złote Szkoły Narodowego Banku Polskiego”
22.02.2022r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Łubnianach w ramach drugiego zadania II edycji ogólnopolskiego programu „Złote Szkoły Narodowego Banku Polskiego” odbyły się warsztaty pt.: „Gotówka jako powszechnie akceptowana metoda płatności w Polsce. Jak bezpiecznie korzystać z gotówki i rozpoznawać zabezpieczenia polskich banknotów?”. Warsztaty przeprowadzone zostały przez nauczycielkę matematyki p. Ewę Rakszawę. W warsztatach wzięła udział klasa VIIb. Uczniowie zostali podzieleni na grupy warsztatowe. Na początku przedstawiona została krótko historia handlu. Jak w kulturach pierwotnych dokonywano wymiany. Wraz z rozwojem handlu, rzemiosła pieniądze produkowane z metalu upowszechniały się coraz bardziej. O tym, ile pieniędzy się produkowało, a ile było w obiegu, decydowali władcy, taki przywilej miały też niektóre miasta. A dzisiaj tym zajmuje się bank centralny. Pieniądz jest miarą wartości jakiegoś dobra lub usługi.
Następnie grupy wykonały po dwa zadania: pierwsze – jakie monety i banknoty funkcjonują w Polsce.
Drugie – zalety i wady używania gotówki.
Uczniowie bez problemu popisali się znajomością banknotów i monet funkcjonujących w naszym kraju. Natomiast w drugim zadaniu, po burzy mózgów ustalili pozytywne aspekty korzystania z gotówki. Oto efekty ich pracy i wnioski:
- Daje nam swobodę i niezależność.
- Chroni naszą prywatność.
- Służy włączeniu społecznemu.
- Pomaga kontrolować własne wydatki.
- Jest szybka. Zapłata banknotami i monetami oznacza natychmiastowe uregulowanie należności.
- Jest dobrze zabezpieczona.
Uczniowie zauważyli także wady: szybko i łatwo można zniszczyć banknot oraz jest źródłem wirusów i bakterii.
Trzecim zadaniem było zastanowienie się nad tym, jak bezpiecznie korzystać z gotówki. Po wykonaniu pracy w zespołach, uczniowie stworzyły poradnik: Jak bezpiecznie korzystać z gotówki.
PORADNIK BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z GOTÓWKI
- nie nosić przy sobie zbyt dużo gotówki
- nie nosić pieniędzy w widocznym miejscu, najlepiej głęboko w zapinanej na suwak kieszeni, lub nawet w dwóch miejscach
- kupować w sprawdzonym sklepie
- nie kupować nic od osób przygodnie poznanych
- za zakupy płacić jak najniższym nominałem, tak żeby osoby postronne nie widziały wydawanej reszty
- nie przyjmować podejrzanie wyglądających banknotów.
W ostatnim etapie warsztatów młodzież szukała zabezpieczeń na banknotach przygotowanych przez panią prowadzącą.
Warsztaty były interesujące, zarówno dla ochotników biorących udział w projekcie, jak i dla uczniów naszej szkoły biorących udział w dzisiejszych warsztatach. Uczniowie brali czynny udział, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami w grupie i odpowiadając na pytania zadawane przez prowadzącą. Młodzież wzbogaciła swoją wiedzę na temat bezpiecznego posługiwania się gotówką, rozpoznawania zabezpieczenia polskich banknotów oraz wad i zalet posługiwania się gotówką. Wnioski i spostrzeżenia z pewnością zaowocują w przyszłości.
Przygotowała p. Ewa Rakszawa