AktualnościUczeń z pasjąKasjan

Kasjan Dzikowski jest uczniem piątej klasy Publicznej szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Łubnianach. Jest kolejnym bohaterem cyklu UCZEŃ Z PASJĄ.  

 

Chciałabym opowiedzieć Wam o nim kilka słów. Jego ulubione przedmioty szkolne to matematyka i wychowanie fizyczne. Nie będę jednak opowiadała o jego szkolnych zajęciach, a o jego wyjątkowych zainteresowaniach i niecodziennej pasji. 

 

Oprócz tego, że od dziecka nasz bohater zajmuje się sztuką origami, to jeszcze od dwóch lat Kasjan uczęszcza na zajęcia do grupy „Cudaki” i uczy się tam sztuczek cyrkowych. Dwa razy w tygodniu dojeżdża specjalnie do Dobrzenia Wielkiego na swoje niezwykle ciekawe i wcale niełatwe zajęcia. Nasz Uczeń z Pasją potrafi już żonglować czterema piłeczkami i doskonali tę sztukę pod okiem żonglera – pana Krzysztofa Riewold, który nie tylko jest nauczycielem sztuk cyrkowych, ale także youtuberem. Pan Krzysztof opanował sztukę żonglowania aż jedenastoma piłeczkami.  Jeszcze długa droga przed Kasjanem, by osiągnąć taki poziom, ale jestem pewna, że dzięki swojej zręczności, cierpliwości, wytrwałości i pracowitości Kasjan wcześniej czy później zdoła nauczyć się tak trudnej sztuki.  

 

Kasjan uczy się także operowania „diabolo” czyli odmiany „jojo”, które jednak ma zupełnie inny kształt. Diabolo jest większe od jojo, ma dwa elementy przypominające miseczki połączone ze sobą węższą częścią, dwa kijki i sznurek, który jest przyczepiony do tych elementów.

Dla tych z Was, którzy nie wiedzą jeszcze jak wygląda diabolo (przyznam, że ja sama nie wiedziałam, dopóki mi Kasjan o nim nie opowiedział), zamieszczam poniżej zdjęcie tego niezwykłego przyrządu cyrkowego. 

diabolo

Zdaniem Kasjana jest to dużo ciekawsze niż jojo, ponieważ przy użyciu diabolo można wykonać bardzo dużo różnych ciekawych sztuczek i trików.

Kasjan potrafi także jeździć na monocyklu czyli jednokołowym rowerze. Jazdę na tym sprzęcie trudno opanować, jednak nauka jazdy daje dużo radości i satysfakcji. Ostatnio nasz bohater zaczął trenować jeszcze inną cyrkową umiejętność. Jest to kręcenie talerzem na kijku. Kasjan sam pięknie rozkręca się w tych swoich zainteresowaniach, więc nie wiadomo, czego jeszcze zdoła się nauczyć. Niezależnie jednak od tego, kiedy to nastąpi, jestem pewna, że dzięki swojej ambicji i głównie dlatego, że chłopiec kocha to, co robi, uda mu się osiągnąć wiele sukcesów w dziedzinie cyrkowych wyczynów. Będziemy wszyscy mocno trzymać za niego kciuki.

Teraz zapraszam Was na wywiad, który z Kasjanem przeprowadził dziennikarz prowadzonego przez panią Magdalenę Swobodzian szkolnego Koła Dziennikarskiego – Maksymilian Romanowski z klasy VI. Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie i życzę powodzenia w odkrywaniu lub pielęgnowaniu odkrytych już talentów – Wasza pani psycholog – Beata Gędźba – Kaczmarek ?

 

WYWIAD Z „UCZNIEM Z PASJĄ” – KASJANEM DZIKOWSKIM  Z KLASY V PRZEPROWADZONY PRZEZ NASZEGO SZKOLNEGO REPORTERA – MAKSYMILIANA ROMANOWSKIEGO Z KLASY VI. 

 

MAKSYMILIAN: Witaj Kasjan. Chciałbym zadać Ci kilka pytań.

Opowiedz proszę, od jak dawna żonglujesz i jeździsz na monocyklu? Słyszałem, że zajmujesz się też sztuką origami. Od jak dawna?

KASJAN: Witam. Żongluję i jeżdżę na monocyklu już od dwóch lat, a origami układam już od małego dziecka.

MAKSYMILIAN: Zdradzisz nam tajemnice jak utrzymać równowagę na monocyklu?

KASJAN: Żeby utrzymać równowagę trzeba wyprostować plecy i balansować ciałem. Trzeba również długo ćwiczyć.

MAKSYMILIAN: Iloma piłeczkami najwięcej w jednym czasie żonglowałeś?

KASJAN: Największa ilość piłeczek, którymi żonglowałem to cztery.

MAKSYMILIAN: Ile czasu zajęło Ci zrobienie najładniejszego dla Ciebie origami?

KASJAN: Według mnie zrobienie najładniejszego origami zajęło mi dwie godziny. To była gwiazda z papieru, bardzo skomplikowana w wykonaniu.

MAKSYMILIAN: Opowiedz nam dlaczego origami, żonglerka i jazda na monocyklu, a nie np. piłka nożna?

KASJAN: Ponieważ bardziej spodobała mi się żonglerka, jazda na monocyklu i origami, między innymi dlatego, że są to zajęcia, które mogę wykonywać sam, bez udziału innych osób.

MAKSYMILIAN: Rozumiem. Dziękuję Ci za udzielenie odpowiedzi na moje pytania. Życzę Ci powodzenia w rozwijaniu Twoich zainteresowań.

KASJAN: Dziękuję za wywiad. Pozdrawiam wszystkich.