AktualnościUczeń z pasjąuczniowie

z klasy V PSP im. Powstańców Śląskich w Łubnianach

Moi drodzy!

Tym razem chciałabym w ramach cyklu UCZEŃ Z PASJĄ przedstawić Wam kolejnego wyjątkowego ucznia naszej szkoły – DAWIDA SZELERA z klasy V.

Dawid ma bardzo oryginalne hobby, którym chętnie podzieli się z Wami na naszej stronie internetowej. Przeczytajcie, co Dawid ma do powiedzenia na temat swojej ciekawej pasji związanej z hodowlą pewnych niezwykłych zwierzątek. Po informacjach od Dawida możecie także przeczytać wywiad z nim, który przeprowadziła reporterka Kola Dziennikarskiego z klasy VI – ILONA TWARDAWSKA.

Na stronie możecie zobaczyć również zdjęcia samego Dawida, Dawida z dziennikarką – Iloną oraz zdjęcia przecudnych stworzonek, którymi interesuje się Dawid. Mam nadzieję, że dzięki temu wielu z Was dowie się co to są Aksolotle i jak wyglądają różne ich odmiany. Przyznam szczerze, że sama dowiedziałam się dopiero od niego o tych fantastycznych żyjątkach. Osobiście byłam pod wielkim wrażeniem tego, ile Dawid o nich wie i ile wysiłku wkłada w to, by właściwie je pielęgnować i hodować.

Mam również nadzieję, że kolejna odsłona cyklu „Uczeń z Pasją” zachęci niektórych z Was do podzielenia się swoją pasją, hobby i zainteresowaniami z innymi, do czego bardzo serdecznie Was zachęcam i namawiam. Chętnych zapraszam do siebie (gabinet pedagoga i psychologa – sala nr 16).

Pozdrawiam ciepło – Beata Gędźba – Kaczmarek ?

 

,,MOJE AKSOLOTLE”   – Dawid Szeler

Chciałbym zaprezentować Wam moje zwierzątka, które hoduję od zeszłego roku. Ich właściwą nazwą jest Ambystoma Meksykańska (aksolotl). Określenie to pochodzi z azteckiego języka. Aztekowie traktowali je jako święte zwierzę (wodne bóstwo). Ojczyzną tego stworzonka są wody u wybrzeży Meksyku.  Są to słodkowodne, ogoniaste, drapieżne płazy.

Moją przygodę zacząłem od dwóch takich płazów. Mama zakupiła mi białego, który okazał się samiczką i nadałem jej imię Felinka, a drugiego-czarnego zakupiła siostra, jest to osobnik męski i ma na imię Szczerbek. Po kilku miesiącach, tak wszyscy w domu ,,zakochali się” w tych stworzonkach, że dokupiliśmy jeszcze dwa złote aksolotle, które dostały imiona Elvis i Kirk.

Płazy te mają skrzela, które wyglądają jak pióra (pióropusz), które są różnej barwy. Biała Felinka ma intensywnie czerwone, Szczerbek czarno-bordowe a dwa złote- pomarańczowe. Mają malutkie oczka, cztery kończyny, płaską głowę z szerokim pyszczkiem, który wygląda na zawsze uśmiechnięty i przyjazny. Mają również płetwę ogonową. Wyglądem przypominają małe smoki. Jak urosną to osiągną długość 30-40 cm. Aksolotle całe życie pozostają w postaci larwalnej, również w niej rozmnażają się. Nazywamy to neotenią. Smoki statystycznie osiągają dojrzałość płciową zwykle po osiągnięciu 18cm długości ciała. Dorosła samica może złożyć do 1000 jaj, które wyklują się w przeciągu następnych 17 dni. Młode, wyklute larwy są wielkości ok. 15-20mm I są bardzo żarłoczne.

Ambystomy te posiadają niezwykłą zdolność regenerowania swoich części ciała (same odrastają lub goją się). Tak było w przypadku jednego ze złotych aksolotli. Przy zakupie okazało się że stworzonko nie ma jednej łapki. Po przebytej dwutygodniowej kwarantannie w odosobnieniu łapka mu odrosła. Są głodomorami, codziennie potrzebują dostarczenia pożywienia. Karmię je dżdżownicami z własnej hodowli, mrożonymi rybkami lub ochotką które zakupuję w sklepach akwarystycznych, a one jako zwierzęta drapieżne polują na nie w akwarium. Kiedy tylko dostrzegą przepływające pożywienie natychmiast przystępują do ataku i w mgnieniu oka pożerają swoją ofiarę.

Potrzebują odpowiednio dużego akwarium ze specjalnym podłożem (piasek drobnoziarnisty) roślinkami i kryjówkami. Zbyt duże ziarna piasku czy kamienie mogą być połknięte, co może doprowadzić do śmiertelnego zatkania jelita. Aksolotle żyją w zimnej, bogatej w tlen, słodkiej wodzie. Taka właśnie woda powinna znaleźć się w akwarium. Idealna temperatura wody to od 15 stopni do 18 stopni. W temperaturze poniżej 15 stopni Ambystoma zazna szkody, również gdy temperatura wody  podnosi się ponad 18 stopni wpadają w popłoch. Silniej pobudzana jest przemiana materii tych zwierząt, co doprowadza do wielu chorób i przegrzania. Również filtr i chłodziarka to absolutna konieczność przy hodowaniu ,,smoka”. Filtr zaopatruje wodę w tlen a chłodziarka nie dopuszcza do zwiększania się temperatury wody. Czują się one najlepiej w wodzie twardej o pH około 7. W zbyt miękkiej wodzie mogą tracić swoje ubarwienie. Należy dbać o nienaganną czystość w akwarium oraz o wodę, którą należy co tydzień podmieniać. Z innymi gatunkami raczej się nie dogadują. Ryby nie nadają się na towarzyszy dla nich bo są postrzegane głównie jako pokarm, a niektóre są dla nich zagrożeniem. Są to zwierzęta aktywne w nocy.   Wbrew pozorom są to bardzo wymagające zwierzątka i nie są dla każdego. Jeśli ktoś nie posiada wiedzy, czasu, odpowiedniego sprzętu oraz finansów (drogi sprzęt, akwarium) to radzę odpuścić zakup takiego zwierzątka gdyż bez wyżej wymienionych czynników można zrobić płazowi więcej szkody niż cieszyć się z jego posiadania. Przy odpowiedniej pielęgnacji aksolotl może dożyć późnego wieku. Średnia długość życia to około 10 lat. Warto wspomnieć, że na wolności Ambystomy meksykańskie są na wyginięciu (jeden osobnik na kilometr kwadratowy).

Na sam koniec wklejam kilka uroczych fotek moich smoków ?

 

WYWIAD DAWIDA SZELERA Z KLASY V Z REPORTERKĄ KOŁA DZIENNIKARSKIEGO – ILONĄ TWARDAWSKĄ Z KLASY VI:

ILONA: Witaj Dawid. Jak nazywają się Twoje zwierzęta?

DAWID: Witaj. Moje Aksolotle nazywają się Felinka, Szczerbek, Kirk i Elvis.

ILONA: Skąd wziął się pomysł na takie właśnie zwierzątka?

DAWID: Bardzo lubię bajkę „Jak wytresować smoka”, a w szczególności jednego bohatera – smoka Szczerbatka. Gdy byłem młodszy chciałem mieć takiego smoka, a że wyglądem przypomina aksolotla to postanowiłem z pomocą siostry dowiedzieć się wszystkiego o aksolotlach. Za jakiś czas mama kupiła pierwszego – białego. Drugiego kupiła siostra. Rodzice byli tak zachwyceni Felinką i Szczerbkiem, że zakup pozostałej dwójki był kwestią kilku miesięcy.

ILONA: Opowiesz coś o aksolotlach?

DAWID: Myślę, że wszystko co najważniejsze o aksolotlach opisałem w swojej prezentacji (tekst powyżej). Mogę dodać tylko, że mimo tego, iż nie są to zwierzątka do głaskania czy przytulania jak pies czy kot, to są wyjątkowe pod każdym względem. I cieszy mnie to, że gdy podchodzę do akwarium, to na mój widok podpływają na samą górę, aby się ze mną przywitać.

ILONA: Jak trzeba się przygotować i jakie rzeczy trzeba mieć, by hodować Aksolotla?

DAWID: Musimy zacząć od akwarium i dostosować jego wymiary pod ilość „smoków”. Następnie bardzo ważne jest podłoże, roślinki, kryjówki oraz filtr. Kolejną sprawą jest chłodziarka. Bez niej latem jest bardzo ciężko utrzymać odpowiednią temperaturę wody. Dodam jeszcze tylko, że te zwierzątka są dla ludzi odpowiedzialnych i świadomych ich potrzeb.

ILONA: Bardzo dziękuję Ci za poświęcony czas i wszystkie ciekawe informacje na temat Aksolotli.

DAWID: Bardzo dziękuję za wywiad ?