AktualnościUczeń z pasjąvideokonferencja

Przedstawiamy drugą bohaterkę naszego cyklu „Uczeń z pasją”. Wcześniej był to Oliver Matyschok z klasy VII b. Tym razem jest to Uczennica z pasjami – Rafaella Król z klasy VI b PSP im. Powstańców Śląskich w Łubnianach. Ma ona wiele pasji. Spośród nich możemy wymienić między innymi wędkarstwo, jazdę konną i montowanie filmików krótkometrażowych.

Rafaella jeździ konno już prawie sześć lat. Regularnie odwiedza stadninę koni w Zawadzie, gdzie oprócz jazdy konnej zajmuje się opieką nad końmi i ich pielęgnacją. Jej przygoda z jeździectwem rozpoczęła się od momentu, gdy kiedyś jej kuzynka zabrała ją ze sobą do stadniny koni. Rafaella spróbowała jazdy konnej i bardzo spodobało jej się to zajęcie. Teraz nie wyobraża sobie już życia bez koni.

Nasza uczennicy swój wolny czas lubi także spędzać łowiąc ryby. Wędkarstwo to jej druga pasja. Zamiłowaniem do tego zajęcia zaraziła się od taty, z którym od wczesnych lat dzieciństwa jeździ łowić ryby. Rafaella może pochwalić się złowieniem nie lada okazów, co zresztą sami możecie zobaczyć na zdjęciach.

Oprócz jazdy konnej i wędkowania, Rafaella interesuje się montowaniem filmików krótkometrażowych w plikach mp4. Większość jej filmików jest inspirowana serialem tureckim „Wspaniałe stulecie”, który opowiada o życiu sułtana Sulejmana Wspaniałego, najdłużej panującego władcy Imperium Osmańskiego i jego miłości do pięknej Roksolany. Rafaella montuje również filmiki wzorowane na wschodnim stylu anime i manga. Poświęca dużo czasu, by zestawić ze sobą odpowiednie fragmenty filmów, obrazy, teksty, kolory i dobrać do tego odpowiednią dynamikę zmieniających się scen i oprawę muzyczną.

Rafaella jest wrażliwą i tajemniczą dziewczyną. Kocha zwierzęta. Ma psa – Kulę, koty: Klakiera, Tigusię i Johna Maluszka, a nawet królika – Mańka.

Poniżej zamieszczamy wywiad z Rafaellą, który przeprowadziła dziennikarka naszego szkolnego Koła Dziennikarskiego – Lena Idczak z klasy V.

 

Wywiad z uczennicą naszej szkoły – klasy 6b Rafaellą Król na temat jej pasji i zainteresowań.

 

PYTANIE 1)

          Czy mogłabyś nam krótko opowiedzieć o swoich zainteresowaniach?

 

Wszystkie moje pasje są dla mnie ważne i mogłabym o nich bardzo długo opowiadać, na co pewnie nie mamy czasu. Powiem więc tylko tyle, że jazdą konną zajmuję się najdłużej i to zajęcie to była moja pierwsza miłość. Wędkarstwo z kolei nauczyło mnie pokory i cierpliwości i myślę, że bez tej pasji byłabym dzisiaj zupełnie inna. Nagrywanie filmików to zajęcie, którym zajmuję się najkrócej, ale daje mi ono dużo satysfakcji i radości, zwłaszcza, że mogę się tym zajmować nawet teraz, gdy wciąż mamy zdalne nauczanie i jesteśmy zamknięci w domu.

PYTANIE 2)

          Ile razy w tygodniu jeździsz konno oraz jak wygląda twój koń na którym uprawiasz jeździectwo i jak się nazywa?

Aktualnie przez pandemię na koniu jeżdżę tylko w soboty, czyli raz w tygodniu. Mam jednak nadzieję, że wkrótce się to zmieni. Czekam z utęsknieniem na wakacje, gdy będę mogła jeździć konno codziennie. Jeśli chodzi o drugą część pytania, to koń na którym jeżdżę nazywa się Inka i jest maści kasztanowej.

 

PYTANIE 3)

          Sama trochę jeżdżę konno (stawiam pierwsze kroki) i wiem, że były organizowane różnego rodzaju zawody jeździeckie. Ciekawi mnie, czy Ty brałaś udział w jakiś zawodach?

Niestety nie miałam dotąd okazji wziąć udziału w zawodach jeździeckich, ale myślę, że jeszcze wszystko przede mną.

PYTANIE 4)

          W jaki sposób zainteresowałaś się wędkarstwem?

To było tak dawno, że nawet tego nie pamiętam, ale wiem, że na początku podpatrywałam, jak łowi mój tata, a potem zaczęłam razem z nim jeździć na ryby. Bardzo spodobało mi się to zajęcie i tak zostało do dzisiaj.

PYTANIE 5)

          Czy żeby móc wędkować trzeba należeć do jakiegoś związku i czy są do tego określone miejsca?

Aby można było legalnie łowić ryby potrzebne są specjalne uprawnienia. Trzeba mieć zdany egzamin ze znajomości przepisów i wyrobioną kartę wędkarską w Kole Polskiego Związku Wędkarskiego. Mój Tato posiada taką kartę i ja też mam ją wyrobioną. Jeśli chodzi o miejsca do wędkowania, to trzeba wiedzieć, że nie każde miejsce jest bezpieczne i warto korzystać ze specjalnych, przeznaczonych do tego łowisk.

 

PYTANIE 6)

          Na czym polega kręcenie przez ciebie filmików oraz gdzie je umieszczasz?

 

Swoje filmiki nagrywam dla siebie i nie zamieszczam ich w Internecie. Kręcenie takich filmów polega na tym, że w pierwszej kolejności wybieram fragmenty z filmu, potem wycinam je z całości filmu i łącze je ze sobą. Do tego dodaję specjalne filtry i oprawę muzyczną.

 

PYTANIE 7)

          Ile czasu trwa jeden film i ile czasu zajmuje ci jego tworzenie?

Stałą cechą moich filmików jest to, że są krótkie. Czas ich trwania zazwyczaj nie przekracza minuty, ale za to jeden filmik zawiera dużą ilość scen przedstawianych w formie migawek i szybko zmieniających się obrazów. Tworzenie takiego filmiku zajmuje mi od dwóch do trzech godzin.

PYTANIE 8)

          Czy dzielisz z kimś swoje zainteresowania?

Do tej pory to było zajęcie, którym zajmowałam się sama i nie chwaliłam się nikomu. Powiedziałam tylko naszej pani psycholog w szkole, a ona zachęciła mnie do tego, żeby podzielić się swoją pasją z innymi i teraz Ty jesteś drugą osobą, z którą o tym rozmawiam.

Bardzo mi miło z tego powodu i bardzo się cieszę, że zgodziłaś podzielić się z uczniami naszej i innych szkół swoimi pasjami, myślę że dla wielu z nas będziesz inspiracją, dla mnie na pewno.

 

          Dziękuję za rozmowę i życzę miłego dnia.

 

Lena Idczak, uczennica klasy 5.