AktualnościUczeń z pasją

Drodzy i kochani Uczniowie!

Wiem, że wszyscy jesteście wspaniali i wyjątkowi. Wiem, że macie mnóstwo pasji, zainteresowań, hobby i talentów. Wiem też, że wśród Was są tacy, którzy w to nie wierzą lub jeszcze tego nie odkryli, dlatego bardzo chciałabym zachęcić Was do poszukiwania pasji oraz odnajdywania i rozwijania w sobie ukrytych talentów. W tym celu chciałabym rozpocząć cykl, w którym będę mogła przedstawić Wam wybranych wyjątkowych, zdolnych i utalentowanych uczniów naszej szkoły, którzy poza nauką mają swoje zainteresowania i pasje i takich, którzy odkryli już w sobie jakiś talent. Mam nadzieję, że dzięki temu i Wy odważycie się podzielić z innymi tym, co Was interesuje, fascynuje, ciekawi i zajmuje w wolnym czasie, do czego bardzo serdecznie Was namawiam. Możecie zgłaszać mi np. poprzez czat w aplikacji Microsoft Teams lub poprzez wiadomości w e-dzienniku chęć Waszego udziału w innowacyjnym projekcie „Uczeń z Pasją” i pochwalić się nie tylko przede mną, ale też przed całą szkołą tym, co potraficie, kochacie, lubicie robić i jakie macie hobby, zainteresowania i pasje.

Na stronie internetowej naszej szkoły, w zakładce „INNE”, a także w naszej gazetce szkolnej prowadzonej przez dziennikarzy z Koła Dziennikarskiego pod opieką Pani Magdaleny Swobodzian będą zamieszczane opisy wraz z wywiadami i zdjęciami naszych bohaterów – Uczniów z Pasją.

Pierwszym takim uczniem, którego chciałabym Wam przedstawić jest Oliver Matyschok z klasy VII b. Poniżej znajdziecie krótką charakterystykę Olivera i jego zainteresowań oraz wywiad przeprowadzony z nim przez naszego dziennikarza – Xaviera Moczko z klasy V. Zamieszczone zostaną także zdjęcia Olivera i jego prac oraz zdjęcia zrobione podczas przeprowadzanego z nim przez Xaviera wywiadu.

Pozdrawiam Was serdecznie – Wasza pani psycholog – Beata Gędźba – Kaczmarek ?

UCZEŃ Z PASJĄ – OLIVER MATYSCHOK

Oliver Matyschok  jest uczniem klasy VII b Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Łubnianach. Jego pasją jest malowanie i rysowanie map w dużym formacie (kartki formatu A1 lub A0) oraz projektowanie dróg. Posiada nietypową wiedzę na temat budowy dróg nie tylko wojewódzkich czy krajowych, ale także zagranicznych. Jego zainteresowania wiążą się również                              z nawigacją. Oliver z pamięci potrafi odtworzyć wybrane drogi krajowe i zagraniczne, ich numery, węzły, parkingi, stacje benzynowe czy przejścia graniczne oraz miasta i państwa, przez które przebiegają te drogi. Potrafi również rozpoznawać miejscowości, województwa i państwa, z których pochodzą pojazdy po ich numerach rejestracji. Nastolatek kolekcjonuje plany miast oraz mapy drogowe i turystyczne.

Uczeń marzy o tym, by w przyszłości zostać architektem. Jego zainteresowanie kartograficzne rozwija się od ponad trzech lat. Pierwszą stworzoną przez niego mapą była wymyślona mapa Chorwacji. Potem uczeń odwzorował już tę prawdziwą mapę tego kraju i od tego rozpoczęła się jego przygoda z rysowaniem map, która trwa do dzisiejszego dnia.

Oliver jest bardzo dobrym uczniem. Od czwartej klasy co roku otrzymuje świadectwo  z wyróżnieniem. W III i VI klasie otrzymał nagrodę Dyrektora Szkoły, a w VI klasie dodatkowo jeszcze Stypendium Naukowe. Lubi szkołę i lubi się uczyć i nikogo zapewne nie zdziwi fakt, że jego ulubionym przedmiotem jest geografia. Oliver planuje pisać egzamin z geografii na zakończenie ósmej klasy w przyszłym roku.

Warto również dodać, że Oliver oprócz opisanych wyżej zainteresowań posiada także zdolności sportowe. Może poszczycić się najwyższą ilością punktów w klasie, a nawet w całej szkole w kategorii najlepszy sportowiec. Szybko biega, bierze udział w zawodach sportowych w biegach w różnych miejscowościach Opolszczyzny. Trenuje koszykówkę w klubie AZS Opole, gdzie szlifuje swoje zdolności koszykarskie. Trenuje także karate. W tej dziedzinie odnosił liczne sukcesy, między innymi walczył na mistrzostwach Polski, trzykrotnie był mistrzem Opolszczyzny w poszczególnych kategoriach karate, zdobywał też tytuły wicemistrzowskie w karate w Opolu i na Opolszczyźnie.

Poniżej zamieszczamy wywiad z Oliverem przeprowadzony z dziennikarzem Koła Dziennikarskiego naszej szkoły – Xavierem Moczko z klasy V.

Wywiad z 17 marca, godz. 14.30, sala nr 16 w PSP im. Powstańców Śląskich w Łubnianach  

XAVIER MOCZKO:  CZEŚĆ OLIVER, jestem dziennikarzem z „Łubniańskiej prasówki”. CHCIAŁEM

CI ZADAĆ KILKA PYTAŃ ZWIĄZANYCH Z TWOJĄ PASJĄ. Z TEGO CO WIEM, TO JEST TO OGÓLNIE

POJĘTA KARTOGRAFIA. Możesz wyjaśnić czytelnikom to pojęcie?

OLIVER MATYSCHOK: Cześć Xavier. Kartografia zajmuje się nie tylko sporządzaniem map, ale również gromadzeniem na tych mapach różnych informacji wiedzy z zakresu gospodarki, statystyki, turystyki.

XAVIER MOCZKO: Kto cię tym zainspirował?

OLIVER MATYSCHOK: Wszystko zaczęło się od tego, że mając pięć lat dostałem grę komputerową ‘’Euro Truck’’, w której chodzi o to, że jeżdżąc tirem po Polsce i po Europie miałem dostarczyć ładunki do firmy. Tak poznałem różne kraje i autostrady. Z czasem dostawałem nową wersje tej gry i teraz mogę jeździć po dwudziestu czterech krajach. Jeżdżąc w grze zauważyłem, że niektóre kraje mają bardzo rozwiniętą sieć autostrad. Zacząłem wtedy myśleć, jak można by było zmienić sieć autostrad w Polsce, aby szybciej dojechać do celu. Tak zacząłem malować mapy Polski i innych krajów tworząc ich własne projekty, jak również przerysowywać mapy z atlasów i map turystycznych, co wciąż sprawia mi wielką frajdę.

XAVIER MOCZKO: Jakie mapy już znasz?

OLIVER MATYSCHOK: W swojej kolekcji mam już różne mapy wiszące na ścianie, atlasy, mapy drogowe, bardzo dużo map turystycznych z różnych krajów, a do tego  ciągle powiększam kolekcję swoich map. Jadąc w miejsce, w którym jeszcze nie byłem zawsze przywożę sobie mapę na pamiątkę.

XAVIER MOCZKO: Ile czasu zajmuje ci nauczenie się i opanowanie danej mapy?

OLIVER MATYSCHOK: Na dzień dzisiejszy opanowanie mapy zajmuje mi małą ilość czasu. Narysowałem już bardzo dużo map, na początku były malowane na małych kartkach z bloku a później zacząłem te kartki sklejać, aby bardziej przypominały mapę drogową. Wtedy rodzice zaczęli kupować mi specjalne bloki, na których teraz maluję.

XAVIER MOCZKO: Wiem, że też je rysujesz. Co potem z nimi robisz? Zbierasz? Pokazujesz rodzinie?

OLIVER MATYSCHOK: Ciekawsze mapy zostawiam sobie i pokazuje rodzinie i znajomym.

XAVIER MOCZKO: Kiedy masz czas na realizowanie swojej pasji? Przecież mamy tyle nauki.

OLIVER MATYSCHOK: Kiedy tylko skończę odrabiać lekcje lubię usiąść do malowania map lub wyjść na dwór pograć w kosza. To mi sprawia przyjemność.

XAVIER MOCZKO: A od kiedy interesujesz się kartografią?

OLIVER MATYSCHOK: Kartografią interesuję się od 4 lat.

XAVIER MOCZKO: Rysując takie mapy pewnie trzeba się wykazać cierpliwością

i precyzyjnością. Wyjaśnij, dlaczego?

OLIVER MATYSCHOK: Tak, zdecydowanie trzeba wykazać się cierpliwością i precyzją, ponieważ są tam bardzo małe elementy, które muszą być dobrze odwzorowane, aby odzwierciedlały rzeczywistość.

XAVIER MOCZKO: Czy chcesz w przyszłości połączyć swoją pasję z pracą zawodową?

OLIVER MATYSCHOK: Zdecydowanie tak, chciałbym w przyszłości zostać architektem dróg oraz autostrad.

XAVIER MOCZKO: Możesz opowiedzieć, jak wygląda Twój wyjazd z rodziną na wakacje?

OLIVER MATYSCHOK: Wyjeżdżając samochodem na wakacje ze swoją rodziną przed wyjazdem analizuję z rodzicami najkrótszą trasę i w razie korków wiem, jak je ominąć.

 

XAVIER MOCZKO: Co byś zmienił lub poprawił w naszej Polsce? 

OLIVER MATYSCHOK: W Polsce na pewno brakuję nam wiele autostrad i dróg ekspresowych, aby ustanowić sprawny ruch po Polsce. Obserwuję na bieżąco w różnych mapach, gdzie są miejsca i stale je kontroluję. Mam wiele propozycji, aby ruch na drogach był bardziej płynny. Dużo planuję też dróg na Opolszczyźnie, większymi drogami są drogi ekspresowe. Pierwszą drogą silnego ruchu będzie S45 czyli krajowa 45, która miałaby biec z Wielunia (woj. Łódzkie) do Wodzisławia Śląskiego (woj. Śląskie). Droga miałaby biec przez Wieluń, Praszkę, Kluczbork, Opole, Krapkowice i Racibórz. Druga droga to S46 (dzisiejsza krajowa 46), która miałaby łączyć Jędrzejów (woj. Świętokrzyskie) z Kłodzkiem (woj. Dolnośląskie). Przez drogę przebiegałyby takie miasta, jak Jędrzejów, Szczekociny, Częstochowa, Lubliniec, Opole, Nysa i Kłodzko. Oprócz tych głównych dróg miałaby być obwodnica Strzelec Opolskich, obwodnica Namysłowa, obwodnica Głuchołaz i obwodnica Ozimka. Planowane drogi ciągle dodaję i usuwam z mojej listy. Co jakiś czas wpadam na nowe pomysły i je realizuję.

XAVIER MOCZKO: Dziękuję za wywiad. Myślę że będziesz dalej rozwijał swoją pasje. Pozdrawiam.

OLIVER MATYSCHOK: Dziękuję za rozmowę. Pozdrawiam.