Aktualności

1 maja- Międzynarodowe Święto Pracy – święto wprowadzone w 1899 roku przez Drugą Międzynarodówkę, a upamiętnia strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku. Obchodzone jest ono od 1890 roku. W Europie święto pracy przypada na dzień 1 maja.

 

2 maja – Dzień flagi RP- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest obecnie jednym z najmłodszych świąt państwowych. Dzień ten został ustanowiony przez Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, którą Prezydent RP podpisał 16 marca 2004 roku. Nie zapomnijmy ozdobić naszych domów tym pięknym symbolem Polski. Niech nasze polskie flagi łopoczą na wietrze w całej łubniańskiej gminie.

 

3 Maja Święto Konstytucji – Konstytucję 3 Maja uchwalił Sejm Wielki w maju 1791 roku i była to pierwsza w Europie a druga na świecie (po amerykańskiej) obowiązująca ustawa zasadnicza kraju. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1971 roku. Miał ten dzień swoje lata, gdy świętowano go hucznie na ulicach polskich miast i miał takie lata, gdzie świętowano w zaciszu domowym, ukrywając ten fakt przed rządzącymi.

Po konfederacji barskiej i w czasach zaborów było to święto zakazane przez władze zaborcze. Ponownie legalnie zaczęto je obchodzić zaraz po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, a jako święto państwowe zostało uznane na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Po II wojnie – od 1946 roku znów było zakazane huczne obchodzenie tegoż dnia – aż do roku 1990 kiedy to w dniu 6 kwietnia Sejm je przywrócił.