Aktualności

Dwie uczennice klasy VI z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łubnianach, uczestniczyły 16 marca w Konkursie Recytatorskim „Słowo 2017”, organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu.  W tym roku z okazji 800-lecia lokacji Miasta Opola każdy uczestnik konkursu zobowiązany był do przygotowania wiersza autorstwa opolskiego poety. Spośród 25 recytatorów, uczniów szkół podstawowych klas IV-VI, wyłoniono sześciu najlepszych, a wśród nich zwycięzców I, II i III miejsca, zaś trzem osobom przyznano Wyróżnienia. Miłym zaskoczeniem był fakt, że obie uczennice z łubniańskiej szkoły zostały nagrodzone. Julia Szymańska uplasowała się na III miejscu, natomiast Marta Chyra otrzymała Wyróżnienie.
Celem konkursu jest między innymi poszukiwanie nowatorskiej interpretacji utworów literacko-poetyckich, co Julii i Marcie udało się znakomicie. Dziewczyny przygotowane przez nauczycielkę, panią Jolantę Begińską zaprezentowały wiersze opolskich poetów Zygmunta Dmochowskiego „Lubię te zakątki” i Marii Łopuch „Jeśli nie mieścisz się w swojej szufladce” oraz utwory twórców powszechnie znanych, Wandy Chotomskiej „W Żelazowej Woli” i Wandy Olech „Dynastię Miziołków” (we fragmencie).

Należy podkreślić, że w tym współzawodnictwie konkursowym niełatwo zdobyć uznanie Jury. Impreza bowiem stoi na wysokim poziomie artystycznym, a recytatorzy w przeważającej części są uczniami szkół opolskich, na co dzień uczestniczącymi w różnego rodzaju zajęciach edukacyjnych z zakresu teatru i recytacji, prowadzonych przez różne ośrodki kultury.