Aktualności

11.10.2016r. uczniowie klasy IIa i IIb odwiedzili jedyną w regionie przydomową tłocznię soków w Szczedrzyku. Wzięli udział w specjalnych warsztatach, dzięki którym dowiedzieli się, jak powstaje sok i nie tylko. Dzieci miały okazję uczestniczyć w jego produkcji od samego początku…

Zaczęły od wyboru dobrych jabłek oraz pigwy. Następnym krokiem było dokładne mycie owoców oraz pomoc w obsłudze maszyny, która je rozdrabniała, a następnie tłoczyła świeży sok. Uczniowie mogli również poznać dawne techniki tłoczenia soku. W tym celu samodzielnie kroili oraz tarli jabłka na domowych tarkach i tłoczyli sok w mniejszej, ręcznie obsługiwanej maszynie. Kolejną atrakcją było przygotowanie ciasta naleśnikowego, w którym obtaczali krążki jabłek, a następnie je smażyli. Ogromną frajdę sprawiło dzieciom wywożenie odpadów z owoców i karmienie nimi świnek węgierskich.

Zwieńczeniem pełnego wrażeń dnia była degustacja wyprodukowanego soku oraz jabłek w cieście. Opiekunami podczas wycieczki były wychowawczynie klas II – pani Jolanta Jamińska oraz pani Agnieszka Łyszczarz.