Sport

Celem akcji była popularyzacja i upowszechnienie biegania, jako najprostszej formy aktywności ruchowej, integracja społeczności lokalnej, promocja ruchu i zdrowego stylu życia, propagowanie idei fair play, pogłębienie więzi rodzinnych przez wspólną aktywność sportową, kształtowanie nawyków dbania o zdrowie poprzez aktywność fizyczną w czasie wolnym. W nasze działanie włączyła się społeczność lokalna, rodzice, nauczyciele z PSP Łubniany, absolwenci naszej szkoły, straż pożarna, ŁOK, pracownicy szkoły, Rada Rodziców.

Lokalną Akcję Sportową rozpoczęliśmy 29 maja 2016 organizując „Marszobieg rodzinny” pod hasłem „Każdy jest zwycięzcą”,  którego koordynatorem był Dariusz Palt – nauczyciel wychowania fizycznego przy współpracy z ŁOK w Łubnianach. Trasa „Marszobiegu” dzieliła się na dystans krótki i długi. Pierwsza  trasa liczyła 2,45 km , była przeznaczona dla dzieci i amatorów, druga trasa liczyła 5,66 km,  była przeznaczona dla dorosłych i trenujących.

1_mapka_trasy_2450_m

2_mapka_trasy_5660_m

Biuro zawodów mieściło się pod arkadami budynku szkolnego, gdzie nauczyciele i rodzice prowadzili zapisy uczestników. Łącznie uczestniczyło 160 osób, w tym 95 dzieci i 65 dorosłych. O godzinie 15oo na sygnał, rozpoczął się I Marszobieg, w którym uczestnikami były dzieci i amatorzy. Całą trasę  pilotował wóz strażacki Ochotniczej Straży Pożarnej w Łubnianach oraz wolontariusze. Na boisku stał mobilny punkt pierwszej pomocy. W strugach ulewnego deszczu wyruszyli pierwsi zawodnicy.Na mecie oczekiwał pan Krystian Baldy Wójt Gminy Łubniany oraz pani Wiesława Palt dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Łubnianach, wręczając medale oraz gratulacje.Grupa dorosłych wyruszyła o godz. 16oo pokonując dystans na odcinku 5,66 km

Wszyscy byli zwycięzcami, ponieważ rozpoczęli i ukończyli trasę. Podczas dekoracji odbył się mini quiz, dotyczący gminy Łubniany. Prowadzącym imprezę był pan Norbert Dreier. Na zakończenie odbyło się losowanie głównej nagrody –„ROWER”, który trafił do pana Krystiana Matyschoka. Podczas  imprezy, mimo ulewnego deszczu towarzyszyła przyjemna i rodzinna atmosfera.

Kolejną częścią akcji był Dzień Sportu Szkolnego czyli Dzień Dziecka, który odbył się 1 czerwca 2016r. Na boisku „Orlik” przy PSP Łubniany o godz. 9oo nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy. Frekwencja wyniosła 98% Uczestnicy rywalizowali w różnych konkurencjach sportowych, zdobywając punkty, między innymi: bieg w miejscu, trójskoki, rzuty piłką do kosza, skoki na  skakance, jazda na rowerze stacjonarnym. Po zaliczeniu wszystkich konkurencji nastąpiło podsumowanie wyników. W międzyczasie odbywał się quiz sportowy z nagrodami. Na zakończenie uczniowie z każdej klasy otrzymali złote, srebrne i brązowe medale oraz poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców. Najważniejszą ideą imprezy była rywalizacja klas w  duchu walki sportowej z której czerpali radość z zabawy. Wszyscy bawili się wspaniale.

Następnie dnia 4 czerwca 2016r. na boisku „Orlik” nastąpiło uroczyste otwarcie akcji pod hasłem „Moda na zdrowie.” Wszystkie klasy wraz z towarzyszącymi rodzicami, babciami, dziadkami, rodzeństwem, sympatykami szkoły ustawili się na boisku. Zebranych przywitał pan Norbert Dreier, a następnie zaprezentowano część artystyczną, za którą był odpowiedzialny pan Krzysztof Chaliński. Wychowawcy klas rozdali indywidualne karty  z wykazem konkurencji sportowych, na których zbierane były punkty, przydzielane przez sędziów- nauczycieli. Pan Dariusz Palt nauczyciel wychowania fizycznego objaśnił, gdzie znajdują się poszczególne stanowiska i na czym polegają

karta_uczestnika_festynu_szkolnego_2016_odo

Łącznie pobrano 270 kart, a uczestników było około 300 – 350. Uczniowie, rodzice i sympatycy szkoły rywalizowali w dziewięciu konkurencjach sprawnościowych zdobywając punkty dla swojej klasy.

Po zakończeniu indywidualnych konkurencji ,odbyły się sztafetowe biegi 4 x 100, w których uczestniczyli przedstawiciele klas, czyli: mama, tato, dziewczyna i chłopiec. Dostarczyły one nam wiele emocji. Wyłoniliśmy złotą, srebrną i brązową sztafetę.

Pod koniec imprezy zostały wręczone nagrody dla uczestników konkursu plastycznego realizowanego w ramach całorocznej ścieżki zdrowotnej, w kategorii: „Piramida zdrowego odżywiania”, ”Ruch to zdrowie”, ”Zdrowy styl życia” oraz prace plastyczno-literackie(broszura)

Komisja podsumowała indywidualne wyniki oraz przygotowała czeki „Kasa  dla klasy”   za zajęcie  I,II i III miejsca , wyróżnienia za miejsca IV-VIII oraz wyłoniono uczestników , którzy zdobyli największą liczbę punktów w kategorii kobiet , mężczyzn, dziewcząt i chłopców. Pod koniec imprezy zostały wręczone nagrody.

 

                       Klasyfikacja w punktacji indywidualnej:

 

 w kategorii klas oraz sympatyków

 

I miejsce kl. II b –         8288 punktów

II miejsce kl. III –         8008 punktów

III miejsce kl. V –         6790 punktów

IV miejsce kl. I b –       5794 punktów

V miejsce kl. IV –         5381 punktów

VI miejsce kl. VI –       5102 punkty

VII miejsce kl. I a –     4612 punktów

VIII miejsce kl. II a –  3987 punktów

 

                      Klasyfikacja rodziców i uczniów w punktacji indywidualnej:

 

w kategorii kobiet

 

I m  Małgorzta Witek kl. I b –      235 pkt

II m Klaudia Wysocka kl. I a –     233 pkt

II m Krystyna Blaszczyk kl. III – 233 pkt

 

w kategorii mężczyzn

 

I m Aleksander Malinowski kl. II b – 274 pkt

II m Artur Przybylski kl. II a –           257 pkt

III m Maciej Śmigowski kl. I b –        250 pkt

 

w kategorii dziewczyn

 

I m Natalia Grala – kl. VI – 243 pkt

 

W kategorii chłopców

 

I m Dawid Nawrat kl. V – 264 pkt

 

 

Na zakończenie nagrody wręczyła pani dyrektor Wiesława Palt. Niespodzianką była nagroda główna – rower ufundowany  przez Radę Rodziców. Podczas imprezy towarzyszył nam fotoreporter z lokalnej gazety „Echo Gmin.”

Wszystkie  imprezy cieszyły się dużą frekwencją, gdzie swoimi umiejętnościami mogli się pochwalić nie tylko młodsi ale również dużo starsi miłośnicy sportu. Był grill, poczęstunek oraz malowanie twarzy, farbowanie włosów. Podczas pikniku zachęcano do spożywania jabłek.

Wyśmienita zabawa, rodzinna atmosfera i sportowa rywalizacja. Cele akcji zostały zrealizowane.

Serdeczne podziękowania dla sponsorów, nauczycieli, personelu szkoły, Rady Rodziców i uczniów za pomoc w przygotowaniu imprezy. Cieszymy się, że udało nam się zaangażować w sportowe życie społeczność lokalną oraz całą szkołę bez wyjątków. Łącznie w trzech imprezach uczestniczyło około 630 osób. Zapraszamy za rok.

 

Koordynator Dariusz Palt

Nauczyciel wychowania fizycznego,

Dyrektor szkoły Wiesława Palt, prowadzący imprezy

Norbert Dreier, osoba odpowiedzialna za bloga

Agnieszka Kumiec nauczyciele wspomagający: Jolanta

Jamińska, Małgorzata Sygulka Dunat, Gabriela

Sygulka, Katarzyna Matyjaszczyk, Jolanta Begińska, Krzysztof

Chaliński, Aleksandra Dzieja, Aleksandra Chamielec, Bożena

Morawska-Jednoróg. Sylwia Buchta, Zdzisława Łapczyńska,

Bogusława Domino-Pawelec, Ewa Rakszawa