Sport

Najlepsze zawodniczki z PSP w Łubnianach
z województwa opolskiego
w FINALE XVI Edycji
Turnieju „Z Podwórka na Stadion  o Puchar Tymbarku”

 

                    XVI Edycja Turnieju „Z Podwórka na Stadion  o Puchar Tymbarku”

swoją inaugurację miała jesienią ubiegłego roku, kiedy to do rywalizacji w trzech grupach wiekowych U8,U10,U12 zgłoszonych zostało rekordowe 320 tys. dzieci z całej Polski. Rosnąca z roku na rok frekwencja czyni turniej największymi rozgrywkami dla dzieci w wieku szkolnym w Europie. Warto podkreślić, że prawie 40 procent uczestników to dziewczynki.

Po rozegraniu eliminacji gminnych i powiatowych przyszedł czas na Finał Wojewódzki, w których rywalizowało blisko 20 tys. najzdolniejszych młodych piłkarek i piłkarzy z całej Polski. W połowie kwietnia poznaliśmy mistrzów 16 województw wśród dziewcząt i chłopców do lat 8,10, 12. Dla 8 – latków, rywalizacja w turnieju swój wielki  finał miała właśnie na poziomie wojewódzkim -dziewczęta z Łubnian zdobyły drugie miejsce i tytuł wicemistrzyń województwa opolskiego. Mistrzowie województwa w kategoriach U10,U12 awansowali do Finału Ogólnopolskiego.

W dniach 29 kwietnia – 2 maja do Warszawy  przyjechały rywalizować o Puchar Tymbarku, aż 64 drużyny, które reprezentuje prawie 800 dzieci. A wśród nich 12 dziewcząt z PSP w Łubnianach: Faltin Paulina, Sowa Monika, Szeląg Kinga, Sossna Amelia, Sowa Emilia, Orzechowska Emilia, Król Zuzanna, Kołodziej Blanka, Koziol Liliana, Chyra Agatka, Aleksandra Orłowicz, Anna John.

Uroczystego otwarcia Turnieju  dokonał prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Pan Zbigniew Boniek oraz współwłaściciel Firmy Tymbark głównego sponsora turnieju Pan Sławomir Rusinek. Ceremonię otwarcia  swoją obecnością zaszczycił również byli reprezentanci Polski: Roman Kosecki, Stefan Majewski. Byli także obecni trenerzy reprezentantów drużyn młodzieżowych. Atmosferę natomiast podgrzał występ Margaret laureatki  Super Jedynki, MTV Europe Music Awards, Kids Choice Awards i wielu innych.

W pierwszej fazie turnieju – rozgrywki grupowe, nasz drużyna rozegrała trzy mecze: z SP 6 Malbork (5:0), Muks Stilon 3 Gorzów (2:4) oraz Ka 4 Respect (3:0) z Wielkopolski. W tej fazie zajęliśmy drugie miejsce i awansowaliśmy do ćwierćfinałów, w których rywalizowano już o miejsca od pierwszego do ósmego. W pierwszym i drugim meczu tej rundy zagraliśmy z bardzo mocnymi zespołami ze Śląska UKS Sparta Katowice i Łodzi UKS SMS Łódź. Po wysokiej porażce 0:5 z Katowicami dziewczęta z Łubnian dzielnie walczyły ze szkołą Mistrzostwa Sportowego z Łodzi ulegając im 0:2 W meczu o 7 miejsce z UKS Victoria Sianów (Zachodniopomorskie) padł remis 2:2 o zwycięstwie zdecydowały rzuty karne, które nasz drużyna wygrała 5:4. Jesteśmy 7 drużyną w Polsce !!!

Podczas całego Turnieju naszej drużynie głośno dopingowała grupa rodziców, która postanowiła wspierać swoje pociech w Warszawie. Po ceremonii dekoracji, mimo zmęczenia dziewczęta udały się na dwugodzinny spacer po Warszawie. Zwiedzały Rynek Starego Miasta, Plac Zamkowy, zobaczyły Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Ogród Saski, udały się pod Pomnik Małego Powstańca. Ostatni dzień to pobyt na PGE Narodowym. Na stadionie zostały rozegrane  4 mecze Finałowe o Puchar Tymbarku. Należy dodać, że istnieją tylko trzy możliwości aby zagrać na Stadionie Narodowym. Pierwsza to zostać reprezentantem Polski (tylko reprezentacja  gra na Narodowym), druga to zagrać w Finale Pucharu Polski , a trzecia to zagrać w Finale z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku. Zwieńczeniem całego udziału w Ogólnopolskim Finale” Z Podwórka na Stadion O Puchar Tymbarku” był wstęp na mecz finałowy, Puchar Polski Legia Warszawa – Lech Poznań. Niestety grupa kibiców z Poznania i Warszawy trochę popsuła naszą radość z osiągniętego sukcesu i przeżycia tak wspaniałej przygody. Ze względów bezpieczeństwa musieliśmy opuścić stadion przed zakończeniem meczu.

Te cztery dni z przełomu kwietnia i maja 2016 roku zapewne na długo zostaną  w pamięci dziewcząt  i naszej – ich opiekunów: Wiesławy i Dariusza Paltów.

Głównym organizatorem Turnieju ”Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Polski Związek Piłki Nożnej, pod Honorowym Patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Patronami  są także: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia.