Aktualności

8 grudnia w ramach projektu „Fascynujący Świat Nauki i Technologii”, który był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, klasy trzecia i czwarta pod opieką pani Bożeny Morawskiej- Jednoróg, Jolanty Begińskiej i Katarzyny Matyjaszczyk wzięły udział w Festiwalu Eksperymentów i Doświadczeń „ZOBACZ – DOTKNIJ – SPRAWDŹ – ZROZUM”. Tego dnia uczniowie zobaczyli wiele ciekawych pokazów i eksperymentów w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. W ramach Festiwalu zaproszonym uczniom i ich opiekunom ze szkół województwa opolskiego zagwarantowano oprócz fantastycznej zabawy następujące atrakcje: POKAZY DYDAKTYCZNE:

  • ZIMNA FIZYKA: Na przykładzie właściwości ciekłego azotu (-196 stopni C) doświadczony animator dokonał prezentacji i pokazu z użyciem tej cieczy. Uczniowie poznali podstawowe właściwości ciekłego azotu. Przekonali się czy lepszy młotek czy jabłko lub banan, balon a ciekły azot, wulkany z ciekłego azotu, kuchnia molekularna z wykorzystaniem ciekłego azotu.
  • GORĄCA CHEMIA: Elementy wybuchowej i magicznej chemii, które doświadczony Animator wykorzystał do eksperymentów zachęcających uczniów szkoły podstawowej do poznawania obszarów otaczającej nas „niezrozumiałej nauki”.
  • PEŁNA PRÓŻNIA: Pokaz z użyciem pompy, klosza i worka próżniowego pokazujący zachowanie ciał stałych, gazów i cieczy w warunkach obniżonego ciśnienia atmosferycznego.   Tematyka objęta pokazem: balony o niskiej zawartości powietrza – a zmiana ciśnienia, zagotowywanie wody w temperaturze otoczenia w próżni (zobrazowanie zależności temperatury wrzenia wody od ciśnienia otoczenia).
  • CZARY MARY: Pokaz z użyciem urządzenia multimedialnego LEIA DISPLAY SYSTEM (LDS XL) wraz z aplikacjami umożliwiającymi np.: poszukiwanie i oglądanie ziemi, krajów, miejscowości itp. Pokaz dydaktyczny obejmował takie elementy aby widz mógł przechodzić przez ekran/obraz, próbować go dotknąć i wchodzić z nim w interakcje. Zaprezentowano również grę na laserowej harfie.

Na zakończenie uczniowie podziwiali występy dziecięcych zespołów tanecznych, widowisko laserowo-multimedialne przeprowadzone w sposób i w jakości gwarantującej niezapomniany, zapierający dech w piersiach, spektakl światła laserowego i dźwięku.