Aktualności
W dniach 15-19 października 2014 r. odbyła się podróż studyjna do Sybina (niem. Hermannstadt) w Rumunii pt.: „Szkolnictwo mniejszości niemieckiej w Rumunii” w ramach kampanii na rzecz polsko-niemieckiej dwujęzyczności „Bilingu – łatwiej z niemieckim”. Organizatorem wyjazdu był Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce oraz Demokratyczne Forum Niemców w Rumunii.

W podróży studyjnej z PSP Łubniany uczestniczyły pani dyrektor szkoły Wiesława Palt oraz nauczyciele języka niemieckiego p. Sylwia Buchta i p. Agnieszka Kumiec.

Celem wyjazdu było odwiedzenie szkół i innych placówek edukacyjnych, wspierających nauczanie języka niemieckiego, poznanie tamtejszego systemu kształcenia mniejszościowego, a także spotkania z przedstawicielami mniejszości niemieckiej w Rumunii. W trakcie pobytu w Rumunii uczestnicy mieli możliwość poznania i zwiedzenia przepięknych zabytków Sybina, zamku kościelnego w Birthälm oraz szkoły górniczej w Schäßburg. Na zakończenie uczestnicy mieli również okazję wziąć udział w „Transylwańskim Dniu Nauczyciela” w miejscowości Deva. Na powitanie uczniowie tamtejszego Kolegium Językowego zaprezentowali wszystkim zebranym gościom (nauczycielom) pokaz przepięknych transylwańskich tańców ludowych. Kolejnym punktem programu był udział w warsztatach pt.: „Ćwiczenia i testy na lekcjach j. niemieckiego” w Centrum Dokształcania Nauczycieli w Deva. Praca nauczycieli w grupach była świetną okazją nie tylko do wzajemnego poznania się, ale także do wymiany doświadczeń, poznania nowych technik i atrakcyjnych metod pracy nad językiem.